tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Przydało się?

 
Pomnik upamiętniający pamięć Żydów mieszkańców ziemi opoczyńskiej, stojący na placu Kilińskiego, po raz kolejny zniszczyli wandale


Pomnik poświęcony pamięci Żydów, mieszkańców opoczyńskiego getta wywiezionych w październiku 1942 roku do obozu zagłady w Treblince, obelisk został odsłonięty 25 października ubiegłego roku, w 70. rocznicę tych wydarzeń. Przetrwał zaledwie trzy tygodnie, bo już 16 listopada okazało się, że marmurowa tablica została wyrwana wraz z kostką brukową, przewrócona i potłuczona.
Ponowne odsłonięcie pamiątkowej tablicy odbyło się w grudniu. Nowa tablica ma tę samą treść co zniszczona, ale została zamontowana pod kątem i osadzona na wmurowanym w chodniku postumencie. Podczas drugiego uroczystego odsłonięcia wszyscy obecni mieli nadzieję, że tym razem pomnik nie będzie już niszczony. Okazły się płonne.
Tym razem łupem wandali padły metalowe łańcuchy okalające z jednej strony pomnik. Okazuje się, że dla jednych pomnik jest wyrazem pamięci i szacunku dla innych kultur i wyznań, a dla innych po prostu miejscem łupów, które najprawdopodobniej trafią na złom.
Wstyd.Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »