XXXVI sesja Rady Powiatu przebiegała w typowo letniej atmosferze. Niemiłosierny upał, jaki panował w czwartek, 10 czerwca zniechęcił radnych nie tylko do sporów politycznych, ale nawet do dłuższych dyskusji. Nic dziwnego, że obrady mające dość obszerny program trały niecałe półtorej godziny
W pierwszej części sesji najwięcej czasu poświęcono sprawozdaniu z międzysesyjnych prac zarządu powiatu. Nie chodzi jednak o to, że radni zasypali członków zarządu gradem pytań. Nic z tych rzeczy. Po prostu Marian Pisarski i Bogdan Kubiszewski – radni wchodzący w skład zarządu – czytali sprawozdania aż z siedmiu posiedzeń zarządu, co zajęło im kilkadziesiąt minut.
Żadnych dyskusji nie było w punkcie „zapytania i interpelacje”. Kolejne tematy, omówione na komisjach, też nie wywołały większego zainteresowania. Rada szybko przyjęła informację dotyczącą rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, sprawozdania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz komendanta powiatowego policji z działalności za 2009 rok i stanu bezpieczeństwa publicznego.
W bloku uchwał znalazło się jedenaście pozycji. Po zmianach w budżecie radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe za 2009 rok Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego. Głosowanie poprzedziła krótka dyskusja, podczas której radny Andrzej Kopania po raz kolejny przypomniał, że Rada nie może wypełniać funkcji kontrolnych w szpitalu. Pytał, czy w związku z tym jest kompetentna, by oceniać sprawozdanie. Wicedyrektorka szpitala Jolanta Wijata odpowiedziała, że Rada Powiatu ma taki obowiązek. Za zatwierdzeniem sprawozdania głosowali wszyscy radni oprócz Andrzeja Kopani, który wstrzymał się od głosu.
Kolejne uchwały przeszły już jednogłośnie. Bez żadnej dyskusji przyjęto uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Powiatowego Ośrodka Metodycznego i Kształcenia Ustawicznego – placówki, która przecież już nie funkcjonuje. Zgodnie z zapisami dokumentu, tym razem placówka ma zostać zlikwidowana z dniem 10 stycznia 2011 r. Bez wdawania się w bardzo zawiłe szczegóły, przyczyną ponownego rozpoczęcia procedury likwidacyjnej jest zmiana przepisów prawnych.
Radni zatwierdzili do realizacji dwa projekty unijne w ramach PO Kapitał Ludzki 2007–2013. Pierwszy pn. „Absolwent z prawem jazdy – szansa na lepszą pracę” będzie realizowany w Zespole Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Drugi pn. „Zrozumieć tekst – zrozumieć człowieka. Wspieranie aspiracji edukacyjnych młodzieży z powiatu opoczyńskiego” jest skierowany do uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Kolejne uchwały dotyczyły m.in. założenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, ustalenia rozkładu pracy aptek na drugie półrocze oraz nowelizacji statutów Zarządu Dróg Powiatowych i Domów Pomocy Społecznej w Drzewicy i Białaczowie.
Na zakończenie przewodniczący Rady Krzysztof Nawrocki poinformował, że w nadchodzących wyborach samorządowych mieszkańcy wybiorą – tak jak dotychczas – 21 radnych powiatowych. Zmian w liczebności rad nie będzie również w poszczególnych gminach naszego powiatu. |