tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Przedszkola zapełnione

 
W tegorocznym naborze do opoczyńskich przedszkoli przyjęto 202 dzieci w wieku 3?5 lat. Nie dla wszystkich chętnych starczyło miejsc

Po rewolucyjnej reorganizacji sprzed kilku lat, kiedy to oddziały dla dzieci sześcioletnich przeniesiono do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, skończyły się w Opocznie problemy z przepełnionymi przedszkolami. Jak podkreślają pracownicy magistratu tegoroczny nabór przebiegł sprawnie. Powstały 22 oddziały, w których wychowaniem przedszkolnym objętych zostanie w sumie 525 dzieci w wieku 3?5 lat. Dla sześciolatków przygotowano miejsca w oddziałach przedszkolnych w szkołach i w klasach pierwszych.
Nie starczyło miejsc dla wszystkich chętnych. Aż tak dobrze nie jest. Tuż po podsumowaniu naboru, w maju, okazało się, że we wszystkich pięciu przedszkolach odrzucono aż 93 wnioski. Można by rzec, że to prawie cztery kolejne oddziały ? na dobrą sprawę całe przedszkole, którego najwyraźniej w Opocznie brakuje. W Urzędzie Miejskim uspokajają jednak, że są to wstępne dane zebrane tuż po zakończeniu naboru. Jak podkreśla Janusz Plaskota, większość rodziców dzieci z tej grupy składała podania do kilku placówek (można było ubiegać się jednocześnie do trzech przedszkoli). Ich dublowanie znacznie zawyża odsetek dzieci nie przyjętych, ale tylko pozornie. Jego zdaniem ostatecznie dzieci rzeczywiście nie przyjętych do miejskich przedszkoli jest znacznie mniej, a ich rodzice mają jeszcze do dyspozycji trzy przedszkola niepubliczne.
Priorytetem w tegorocznym naborze było zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom 5?letnim, które objęte są obowiązkiem przedszkolnym. I to zadanie udało się gminie zrealizować. Wszystkie pięciolatki przyjęto do przedszkoli, a dla tych, których rodzice ? mimo jasno określonych zasad naboru ? złożyli podania o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, przygotowano dodatkowy oddział w Przedszkolu nr 4. Wszystkich tych rodziców o naborze do nowego oddziału poinformowano pisemnie.
Sześciolatkom przygotowano miejsca w szkołach ? w klasach pierwszych i w oddziałach przedszkolnych. Dzieci sześcioletnie, urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, zostały objęte obowiązkiem szkolnym i od 1 września ? o ile rodzice nie postarali się o stosowne zaświadczenie z Poradni Psychologiczno?Pedagogicznej o gotowości szkolnej ? zasiądą w szkolnych ławach. Ich rówieśnicy, urodzeni w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 roku, będą jeszcze przez rok kontynuować przygotowanie przedszkolne w oddziałach przedszkolnych przy szkołach. W samym Opocznie utworzono po dwa oddziały w ZSS nr 1 i w ZSS nr 3 oraz jeden oddział w ZSS nr 2. W szkołach wiejskich prowadzonych przez gminę utworzono po jednym oddziale przedszkolnym, w niektórych będą w nich łączone różne roczniki.
W tegorocznym naborze rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkola składali na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Kiedy wiadomo już było, ile zostało wolnych miejsc, przeprowadzono postępowanie rekrutacyjne skierowane do "nowych" przedszkolaków. Zapełniono wszystkie wolne miejsca.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (889) z dnia 25 Lipca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »