tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Profilaktyka w „Żeromskim”

 

Od 14 do 18 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego odbył się, wzorem lat ubiegłych, cieszący się rosnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, Tydzień Profilaktyki. W tematyce uwzględniono problemy dotyczące współczesnej młodzieży – uzależnienia, w tym narkomanię, nikotynizm i lekomanię, profilaktyke chorób społecznych i cywilizacyjnych, w tym HIV/AIDS, przemoc, sposoby radzenia sobie ze stresem, zdrowy styl życia. W ramach realizacji programu odbyły się ciekawe spotkania, wśród których takie, które cieszyły się największym zainteresowaniem: z Martą Milczarczyk – terapeutką uzależnień z Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej oraz Ewą Juszczyk – lekarzem ginekologiem i położnikiem.
15 lutego młodzież z klas pierwszych uczestniczyła w spektaklu o tematyce profilaktycznej pt. „Tożsamość” w wykonaniu aktorów Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Sztuka ukazywała świat zagubienia tożsamości pogrążonej w pułapce uzależnienia od używek w kontekście patologicznych zachowań społecznych. Walory artystyczne i przesłanie przedstawienia z całą pewnością spełniło oczekiwania młodzieży uwikłanej w sieć rówieśniczych zobowiązań, u podstawy których mogą rozwinąć się zachowania degradujące jednostkę w oczach społeczeństwa.
Jednocześnie dla młodzieży pełnoletniej przeprowadzone zostały prelekcje nt honorowego krwiodawstwa. W środę, poza trzygodzinnym, pasjonującym spotkaniem z dr Ewą Juszczyk, odbyły się także zajęcia dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził absolwent „Żeromskiego” – ratownik Albert Klimek. W tym samym dniu chętni uczniowie klas trzecich wzięli udział w akcji honorowego krwiodawstwa. Do punktu krwiodawstwa zgłosiło się wielu chętnych, a ostatecznie krew pobrano od 21 osób. W ten sposób oddano 9,45 litra krwi.
Ciekawym urozmaiceniem akcji profilaktycznej było propagowanie zdrowego sposobu odżywiania się. Oprócz informacji dotyczącej zrównoważonej diety nastolatka, zorganizowano, pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego: Katarzyny Niewadzi, Izabeli Jaciubek, Edyty Świderskiej i Roberta Bodasińskiego konkurs na najlepszą sałatkę. Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach: „Raj dla oczu” i „Niebo w gębie”. W kategorii „Raj dla oczu” pierwsze miejsce zajęły klasy IId (mat.–fiz.inf.) i IIf (medyczno–technologiczna), a w kategorii „Niebo w gębie” pierwsze miejsce zajęła klasa I f1 (medyczno–technologiczna).
Organizatorami Tygodnia Profilaktyki w „Żeromskim” były: Anna Pęczek – pedagog szkolny oraz nauczycielki biologii – Renata Sijer, Ewa Gutarowska i Teresa Tępińska.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (711) z dnia 25 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »