tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Prawo do miłości

 

Miłość i bliskość to szczególne okazje, aby móc się rozwijać. 7 i 8 kwietnia w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Opocznie odbyły się spotkania szkoleniowe dla kadry placówki a następnie dla podopiecznych. Tematyka związana była z tematem miłości i bliskości w świecie niepełnosprawnych

Zajęcia prowadzili pracownicy warsztatów Radosław Łypczak, Lidia Nowicka i Beata Piotrowska, którzy wcześniej korzystali ze szkoleń stowarzyszenia „Znaczny stopień integracji” w Krakowie przygotowując się do tego zadania. Słuszność rozmów z podopiecznymi na omawiane tematy zaszczepili u swoich kolegów i koleżanek z pracy.
Całość przedsięwzięcia rozpoczęły zajęcia integrujące kadrę i ukazujące wieloaspektowość seksualności każdego człowieka. Starano się wypracować wspólne strategie działań w omawianych tematach a także podkreślić, że nie ma jednej ogólnej rozmowy z uczestnikami, którzy wielokrotnie będą się borykać z dylematami i oczekiwali pomocy kadry.
Następnie miały miejsce zajęcia dla podopiecznych. Ich zakres w formie ćwiczeń obejmował tematykę zmian w organizmie człowieka w związku z dojrzewaniem, kobiecość i męskość w wyglądzie i zachowaniu, zajęcia z higieny osobistej oddzielne dla mężczyzn i kobiet oraz zachowania w dobrym tonie obejmujące wyznaczenie stref prywatnych i publicznych w zachowaniach ludzkich.
Uczestnicy poczuli się docenieni, że rozmawia się z nimi na tematy miłości. Uświadamiano im, jak ważna jest troska i akceptacja swojego ciała, używanie prawidłowego nazewnictwa, właściwe zachowania szczególnie wobec obcych, które chronią przed wykorzystaniem czy złym dotykiem. – Wiem teraz jak powinienem się zachowywać z nieznajomymi, kiedy mówią do mnie różne rzeczy – mówi jeden uczestników szkoleń. – Wiele się dowiedziałam jak dbać o siebie i na inne tematy, które na pewno mi się przydadzą – podsumowała inna uczestniczka zajęć.
Analogia słuszności takich działań jest oczywista wobec niepełnosprawnych jak i młodzieży dojrzewającej. Rozmowy to podstawowy warunek troski o prawidłowy rozwój psychoseksualny człowieka. Stwarzają one możliwość zapobiegania wykorzystaniu, niechcianym ciążom a także dają szanse życia w godności i miłości.
Seksualność jest wartością a prawidłowe jej przeżywanie czynnikiem rozwoju, źródłem energii. Dlatego mając na uwadze troskę o poprawienie losu ludzi niepełnosprawnych, warto się zastanowić jak możemy społecznie wspierać nie tylko ich rozwój intelektualny, ale także uczuciowy i seksualny.
Ze szkoleń skorzystało dziesięciu uczestników. Druga tura dla kolejnych podopiecznych planowana jest na 14 i 15 kwietnia.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (718) z dnia 15 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »