tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Prawie się udało

 
Wydział Oświaty podsumował tegoroczny nabór do przedszkoli prowadzonych przez gminę Opoczno

O sprawie braku miejsc w opoczyńskich przedszkolach pisaliśmy nie raz. Że z takim problemem przyjdzie się zmierzyć, przewidzieliśmy już dwa lata temu i wszelkie działania w tym zakresie śledziliśmy na bieżąco. Teraz przyszedł czas na podsumowanie.
Na terenie Opoczna funkcjonuje pięć przedszkoli prowadzonych przez gminę Opoczno. W ostatnich latach placówki przyjmowały więcej osób, niż przewidywały statuty. To jednak nie wystarczyło. Z roku na rok listy rezerwowe chętnych wydłużały się. Jeszcze dwa lata temu do przedszkoli nie dostało się kilkadziesiąt dzieciaków. W tym roku miejsc zabrakło dla jednej trzeciej chętnych. Po zakończeniu naboru okazało się, że przyjęto 540 dzieci, a ponad 250 znalazło się na liście rezerwowej. Oburzeni rodzice pisali odwołania, a dyrektorki rozkładały ręce nie mogąc przyjąć już więcej maluchów. Władze gminy z kolei nie bardzo wiedziały, jak wybrnąć z tej sytuacji. Początkowo nie rozważano ani otwarcia nowej placówki, ani poszerzenia działalności istniejących przedszkoli. Liczono, że listy rezerwowe stopnieją, kiedy zostaną zweryfikowane, bowiem wielu rodziców złożyło podania do kilku przedszkoli jednocześnie. Na koniec czerwca, według szacunków Urzędu Miejskiego, miejsc w przedszkolach zabrakło faktycznie dla 120 dzieci.
Rodzice wnioskowali o utworzenie nowego oddziału w Przeszkolu nr 8. Jeden dodatkowy oddział nie rozwiązałby jednak problemu. Dlatego pojawił się pomysł, aby część sześciolatków przenieść do zerówek w szkołach podstawowych. Tym sposobem w przedszkolach zwolniłyby się miejsca dla dzieci młodszych. Dwa nowe oddziały przedszkolne miały powstać w ZSS nr 1 i w ZSS nr 3. Miały przyjąć w sumie około 50 dzieciaków i zapewniać im 9–godzinną opiekę w dniach pracy szkół. Aby zmianę wprowadzić w miarę łagodnie zaproponowano, aby do szkół przenieść cały oddział, razem z nauczycielką i pomocą dydaktyczną. Rodzice nie zgodzili się jednak. Organ prowadzący musiał zatem poszukać innego sposobu. Ostatecznie dwa nowe oddziały przedszkolne powstały w Przedszkolu nr 4 i Przedszkolu nr 8. W „czwórce” zaadaptowano w tym celu salę do zajęć ruchowych, a w „ósemce” salę gimnastyczną. Nowe sale odpowiednio wyposażono. Do obu przedszkoli przyjęto ponad 50 dzieciaków więcej.
Skoro oczekujących było 120, pozostaje więc 70 dzieciaków, dla których zabrakło miejsc. Początek września to jednak okres, w którym sytuacja w przedszkolach się klaruje. Często okazuje się, że dzieci, które przyjęto, w ogóle nie zgłaszają się do przedszkola bądź rezygnują po kilku dniach. Tym sposobem każdego roku powstaje kilka nowych miejsc, na które można przyjąć osoby z list rezerwowych. Według szacunków Wydziału Oświaty na dzień 10 września do wszystkich placówek przyjęto łącznie 629 dzieci. Nie przyjęto 48 – 4 w Przedszkolu nr 2, 12 w Przedszkolu nr 6, 5 w Przedszkolu nr 4 i 27 w Przedszkolu nr 5. Jedynie w „ósemce” udało się całkowicie rozładować listę rezerwową. Okazuje się więc, że rodzice około 30 dzieci albo zrezygnowali z przedszkola, albo widząc, że nie ma szans po prostu odpuścili i poszukali innej opieki dla swoich pociech. Pozostałym – wciąż oczekującym – proponuje się przedszkola prywatne.
Tak więc w tym roku prawie się udało. Czas pokaże, jak sprawa przedszkoli będzie wyglądać w przyszłych latach. Nam się wydaje, że sytuacja z tego roku może się powtórzyć jeszcze za rok. Miejsc w przedszkolach dla wszystkich chętnych wystarczy prawdopodobnie dopiero za dwa lata, kiedy dzieci sześcioletnie obowiązkowo pójdą już do pierwszej klasy. I chyba właśnie na to czeka organ prowadzący.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (689) z dnia 23 Września 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »