tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Prawa zwierząt

 


We wtorek, 22 maja obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt. W 1995 roku klub Gaja rozpoczął ogólnopolską kampanię ?Zwierzę nie jest rzeczą?, w ramach której zajął się organizacją happeningów i manifestacji, ich akcją zainteresowały się media i prasa. W 1997 roku, po dwóch latach kampanii doszło do uchwalenia ustawy ?O ochronie praw zwierząt?, w której znalazł się zapis, mówiący o tym, że zwierzę nie jest rzeczą. W celu upamiętnienia ustawy klub Gaja ustanowił Dzień Praw Zwierząt. Podczas tego wydarzenia w całym kraju organizowane są prelekcje, koncerty, wystawy, akcje uliczne, happeningi.
Co drugi Polak ma w domu jakieś zwierzę. Niestety zwiększenie liczby zwierząt przyjmowanych do schronisk latem i w okresach przedświątecznych porządków świadczy o tym, że nie są traktowane poważnie i odpowiedzialnie. Wybory konsumentów, korzystających z produktów pochodzenia zwierzęcego, wskazują na to, że zapewnieniem dobrostanu zwierząt hodowlanych interesują się bardzo pobieżnie lub wcale. Ustawa o ochronie zwierząt jest narzędziem kontroli, ale także edukacji obywatelskiej. Co roku klub Gaja podejmuje się udzielenia porad i podjęcia kilkuset interwencji związanych z jej zapisami.
Od stycznia obowiązuje znowelizowana Ustawa o ochronie zwierząt. Istotne zmiany to wydłużenie kary za znęcanie się nad zwierzętami do 2 lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (poprzednio był to rok) za znęcanie się nad zwierzęciem sąd może odebrać prawo do posiadania zwierząt na okres od roku do 10 lat; karze podlega wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu oraz transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody uniemożliwiającej oddychanie. Znowelizowana ustawa zabrania także trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Na osobę, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, nakłada obowiązek powiadomienia o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję (myśliwi nie mogą odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (776) z dnia 25 Maja 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »