Drzewica

Praga znowu szczęśliwa

Grzegorz Kiljanek z Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica zajął piąte miejsce w finałowych regatach Pucharu Świata 2011 w slalomie kajakowym. To dobry prognostyk przed zbliżającymi się mistrzostwami świata

Grzegorz Kiljanek ma za sobą najlepszy start w tym sezonie

Zawody rozegrano w miniony weekend na sztucznym torze slalomowym w Pradze. Do rywalizacji w pięciu konkurencjach przystąpiło ponad dwieście pięćdziesiąt osad z całego świata.
Kanadyjkarz z Drzewicy rozpoczął starty w piątek, 12 sierpnia. W kwalifikacjach w C?1 wzięło udział pięćdziesięciu sześciu zawodników z Europy, Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. Każdy pokonywał trasę dwa razy. Wynik lepszego przejazdu uznawano jako rezultat końcowy.
Grzegorz nie miał żadnych problemów z awansem do kolejnej fazy regat. O tym, że wystąpi w półfinale, było wiadomo już po pierwszym przejeździe, w którym pojechał bezbłędnie. Ostatecznie zajął piętnastą pozycję.
Trzeba zaznaczyć, że poziom eliminacji był bardzo wysoki. Zawodnika z trzydziestym czasem do miejsca trzeciego dzieliło niewiele ponad sześć sekund.
Decydujące przejazdy w C?1 rozegrano w sobotę. Najpierw był półfinał z udziałem trzydziestu najlepszych kanadyjkarzy. Nasz góral spisał się znakomicie. Zajął piątą pozycję awansując do finału ? po raz pierwszy w cyklu Pucharu Świata 2011.
W ostatnim przejeździe potwierdził swoją klasę. Popłynął ?na czysto? i wywalczył piąte miejsce. Wygrał Słowak Alexander Slavkovsky przed Francuzem Chanut Gargaudem i Davidem Florencem z Wielkiej Brytanii.
Piąta lokata to najlepszy tegoroczny wynik Grześka na arenie międzynarodowej. W ubiegłym roku na torze w Pradze również zaprezentował się znakomicie. Zajął wtedy miejsce tuż za podium. Wygląda na to, że obiekt położony w dzielnicy Troja wyjątkowo mu pasuje.
? Faktycznie, w stolicy Czech zawsze lubiłem startować. Tor jest techniczny, a woda nie należy do szczególnie wielkich ? napisał nam po zawodach. ? Teraz także pływało mi się bardzo dobrze.
Dzięki sukcesowi w regatach finałowych Kiljanek znacznie awansował w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Ostatecznie zajął siódmą pozycję w C?1.
Teraz przed reprezentantem kraju kolejny etap przygotowań do mistrzostw świata seniorów. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Bratysławie, dokąd kadra polskich slalomistów pojechała w niedzielę, tuż po zakończeniu regat w Pradze. Zgrupowanie ma potrwać dwa tygodnie. Później górale na krótko przyjadą do domów, by zaraz potem znowu ruszać na Słowację. Mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 8?11 września.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (736) z dnia 19 Sierpnia 2011r.