tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Próba podpalenia

 

Tylko dzięki bardzo szybkiej interwencji przypadkowego przechodnia i opoczyńskich strażaków udało się uratować zabytkową, drewnianą świątynię – kościół św. Marii Magdaleny, znajdujący się na opoczyńskim cmentarzu przy ul. Moniuszki. Do zdarzenia doszło w nocy, 2 listopada, około godz. 1.10.
Pożar powstał na zewnątrz kościoła. Nieznany sprawca prawdopodobnie po odgięciu listwy bocznej drewnianego kościoła z XVIII w. w celu wywołania pożaru zamocował znicz przy południowej ścianie budynku. Pojawiający się dym i ogień zauważył przypadkowy przechodzień, który zawiadomił straż pożarną i sam zaczął akcję gaszenia.
Jak powiedział kierujący akcją gaśniczą Andrzej Urbańczyk, udział w niej wzięło 20 strażaków. Na szczęście interwencja podjęta była bardzo wcześnie, gdyby ogień został zauważony kilka minut później, na pewno nie udałoby się uratować drewnianej konstrukcji zabytkowego kościoła. O incydencie powiadomiono od razu proboszcza parafii św. Bartłomieja, ks. Jana Serszyńskiego, który zawiadomił policję o próbie popełnienia przestępstwa.
Paradoksem jest, że w niedzielę i w poniedziałek przy cmentarzu prowadzona była kwesta na remont tego zabytkowego obiektu.
Przypomnijmy, że pierwotny kościół powstał w tym miejscu już w XIV w. 300 lat później w jego miejscu stanął obecny kościół o konstrukcji zrębowej. Wnętrze tego drewnianego kościoła zdobi polichromia z przełomu XIX i XX w. Jest tam też kamienna figura Chrystusa Frasobliwego z 1747 r. oraz ikony z dawnej cerkwi prawosławnej.
Nie jest to pierwszy przypadek wandalizmu, do jakiego dochodzi na terenie cmentarza przy ul. Moniuszki. Ale chyba pierwszy, który wymyka się wszelkim próbom określenia. Bo przecież trudno nazwać to tylko wandalizmem…


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (695) z dnia 5 Listopada 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »