tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Żarnów

 Pozdrowienia z Wracy

 

Niestety dobiegł już końca obfitujący w niezapomniane wrażenia tydzień jaki gimnazjaliści i opiekunowie z Gimnazjum w Żarnowie spędzili w mieście szkoły partnerskiej projektu Comenius.
Wraca przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Góry rysujące się malowniczo nad miasteczkiem i roześmiane buzie uczniów z krajów partnerskich zdawały się wróżyć wspaniałe chwile. I tak też się stało. Nie mogliśmy się spodziewać bardziej entuzjastycznego przyjęcia przez naszych bułgarskich przyjaciół. Ekipy z Polski, Turcji, Włoch, Niemiec, Estonii oraz goszczącej Bułgarii zdawały się tworzyć jedną całość. Wspólnie odkrywaliśmy uroki bułgarskiej kuchni, którą raczono nas nieustannie i obficie, podziwialiśmy przepiękne krajobrazy i zawieraliśmy przyjaźnie. Ewelina Wolska, Karolina Wieczorek, Kinga Szymanek oraz Aleksandra Szczepocka, czuły się we Wraca jak w domu, z łatwością pokonując bariery językowe i tylko czasami prosząc o pomoc swoje opiekunki, Agnieszkę Róg oraz mnie, koordynatorkę projektu.
We wtorek, 5 marca, mieliśmy przyjemność poznać nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej we Wraca, obejrzeć miejscowe zwyczaje i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat kraju i jego mieszkańców. Zwiedziliśmy również centrum ochrony przyrody oraz pobliskie wzgórze Hijata. Droga na wierzchołek była dla wielu zagranicznych turystów nie lada wyzwaniem, lecz widok ze wzgórza wynagrodził trudy wędrówki.
W środę spędziliśmy czas na wycieczce do jaskini Ledenica, jednej z największych bułgarskich jaskiń wraz z jej wielką salą koncertową obfitującą w niezwykłe formy skalne. Udało nam się nawet zaskoczyć kilka nietoperzy. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do domu kultury w pobliskiej wiosce Zgurigrad, gdzie przygotowano dla nas występ bułgarskiej grupy tanecznej oraz grupy bałkańskich chórzystek. Następnie koło gospodyń domowych uraczyło nas własnoręcznie przyrządzonymi, lokalnymi przysmakami.
Czwartek upłynął pod znakiem zadań projektowych. W czasie gdy koordynatorzy projektu pracowali nad formalnymi jego założeniami oraz realizacją zadań, wybierając między innymi logo projektu, nasi uczniowie bawili się doskonale, przygotowując w międzynarodowych grupach miejscowy przysmak ? banitsę. Wypieki okazały się wyśmienite. Z pewnością wykorzystamy je w polskiej kuchni. Wieczorne przyjęcie pożegnalne przekroczyło nasze oczekiwania. Młodzież z sześciu krajów doskonale bawiła się przy dźwiękach bułgarskiej i popularnej muzyki, ucząc się kroków tanecznych, kosztując przysmaków i wymieniając się numerami telefonów. Impreza pożegnalna przedłużała się w nieskończoność, jako że nikomu niespieszno było do hotelu.
W piątek zmuszeni byliśmy wyruszyć w drogę powrotną i pożegnać urocze Vratsa, jednak ludzie, których tam poznaliśmy oraz wrażenia z pobytu zostaną w naszej pamięci na zawsze. Niektórzy z nas będą mieli okazję spotkać się jeszcze w przyszłości podczas kolejnych wizyt, na które z niecierpliwością czekamy.


Sabina Kubiszewska   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (818) z dnia 15 Marca 2013r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »