tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Powyżej średniej

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, z którego wynika, że statystyczny Polak pije dwa razy więcej alkoholu, niż wynosi średnia światowa.

Z przedstawionego raportu wynika, że konsumpcja napojów wyskokowych w naszym kraju stale wzrasta. Sześć lat temu spożycie czystego alkoholu na świecie wynosiło średnio 6,13 litrów na osobę po 15 roku życia. Około 30% z tego stanowił alkohol wyprodukowany w warunkach domowych i nielegalnie, którego spożycie jest jeszcze bardziej groźne dla zdrowia i życia, ze względu na obecność różnych toksycznych zanieczyszczeń.
Blisko połowa osób po 15 roku życia nigdy nie piła alkoholu, a kolejne 13% nie tknęło alkoholu w ostatnim roku badań. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, aż dwie trzecie pań i niemal połowa panów nie piły trunków wyskokowych. Jak wynika z raportu najwięcej alkoholu spożywa się w krajach Europy, ale także w Australii, Nowej Zelandii i Argentynie. Największy wzrost jego konsumpcji na początku 2000 roku odnotowano w niektórych państwach rozwijających się w Afryce i południowo–wschodniej Azji.
Badania prowadzone w 73 krajach, wśród nastolatków w wieku od 13 do 15 lat wykazały, że niestety wyraźnie wrasta spożycie napojów alkoholowych wśród młodzieży szkolnej. Polska należy do 25 krajów Europy (spośród 50 należących do WHO, w których dane były dostępne) o spożyciu alkoholu powyżej średniej europejskiej, tj. 12,2 litra czystego alkoholu na osobę po 15. roku życia. W naszym kraju średnia ta wynosi 13,3 l. Na pierwszym miejscu znalazły się Mołdawia – 19,2 l oraz Węgry – 16,3 l. Polska znalazła się też w grupie państw, w których konsumpcja napojów z alkoholem wzrasta. Aż 66 proc. konsumowanych u nas napojów alkoholowych stanowią trunki mocniejsze, 20 proc. to piwo, a 14 proc. wino.
Jak przypominają autorzy raportu, nadmierne spożycie alkoholu jest zaliczane do czynników o najbardziej szkodliwym wpływie na zdrowie i życie ludzi. Przyczynia się ono do ponad 60 różnych rodzajów schorzeń i urazów. Powoduje marskość wątroby, padaczkę, zatrucia, wypadki drogowe itd. Szacuje się, że nadmierne spożywanie alkoholu powoduje ponad 2 mln zgonów rocznie, czyli więcej niż epidemia HIV/AIDS, gruźlica lub przemoc.
Eksperci WHO apelują do rządów państw o podjęcie działań i wprowadzenie regulacji prawnych, które pomogłyby zredukować szkodliwy wpływ alkoholu na ludzkie zdrowie i relacje społeczne oraz zmniejszyły liczbę zgonów z powodu nadużywania go. Konsumpcję alkoholu można obniżyć podnosząc akcyzę, zwiększając limit wieku, od którego picie alkoholu jest dopuszczalne oraz wprowadzając restrykcyjne limity dla kierowców.
Najnowszy raport jest trzecim z kolei opracowaniem WHO na temat spożycia alkoholu na świecie (w 193 krajach członkowskich organizacji) wśród osób po 15. roku życia, jego skutków zdrowotnych i regulacji prawnych dotyczących m.in. sprzedaży i reklamowania napojów z alkoholem. (PAP)


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (711) z dnia 25 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »