tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Powszechny Dzień Dziecka

 
20 listopada Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Powszechny Dzień Dziecka, upamiętniający uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989.

Dedykowanie dzieciom szczególnego dnia w kalendarzu miało początek w 1924 roku w Genewie, gdy Liga Narodów na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Przyznanie dzieciom praw, których nie miały do początku dwudziestego stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa.
Organizacja Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1959 roku uchwaliła Deklarację Praw Dziecka. Zaleciła jednocześnie wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka, pozostawiając wybór daty każdemu krajowi członkowskiemu. ONZ zadecydowała, że sama będzie to robić 20 listopada. Obchody miały propagować idee walki o prawa najmłodszych, jak też promować działania na rzecz ich pomyślnego rozwoju.
W wielu państwach zaczęto wkrótce obchodzić dzień dzieci, także 20 listopada, w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka.
W Polsce więc, podobnie jak w wielu europejskich krajach, należących kiedyś do bloku państw socjalistycznych, od roku 1952 obchodzi się Dzień Dziecka 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka. W Turcji Dzień Dziecka przypada 23 kwietnia. Japońskie dzieci świętują przez dwa dni, najpierw 3 marca dziewczynki, a potem 5 maja chłopcy. We Francji odpowiednikiem Dnia Dziecka jest Święto Rodziny obchodzone 6 stycznia.
Jednak nieważna jest data święta, ale przekaz jaki niesie w sobie. Dzisiejsze przemiłe i kolorowe święto zaledwie pół wieku temu miało zupełnie inny odcień, stanowiło manifestację człowieczeństwa dzieci. Przyznanie im praw, których nie miały do początku XX stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa. Ten dzień w kalendarzu poświęcony właśnie im ma uświadamiać i przypominać dorosłym, że dziecko nie jest przedmiotem i od tego, w jak sprzyjającej sytuacji znajduje się obecnie, zależy to, jaką przyszłość będzie dla nas budować w przyszłości.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (646) z dnia 27 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »