tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Powstaje opracowanie dziejów drzewickiego myślistwa

 
Prezes Koła Łowieckiego "Gerlach", Andrzej Sołtysiak od dłuższego czasu zbiera materiały dotyczące historii myślistwa na ziemi drzewickiej i opoczyńskiej. O dotarcie do jakichkolwiek dokumentów źródłowych jest bardzo ciężko, dlatego liczy na pomoc mieszkańców


Mimo trudności z pozyskaniem materiałów historycznych, żmudna, kronikarska praca przynosi efekty. Prezes Sołtysiak zdobył informacje, które potwierdzają, że pierwsza organizacja łowiecka w Drzewicy powstała 63 lata temu.
? Wynika to z akt Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach ? zaznacza. ? Jak podaje "Łowiectwo na Kielecczyźnie", wydawnictwo kieleckiego oddziału PZŁ, Koło Łowieckie w Drzewicy zostało utworzone w 1950 roku. Od tej daty trzeba liczyć historię naszego koła.
Wcześniej ? w pierwszych latach po II wojnie światowej ? drzewiccy myśliwi należeli do Powiatowego Koła Łowieckiego w Opocznie. Jego członkiem był m.in. Władysław Sikorski, którego rodzina przekazała prezesowi zaświadczenie o zdaniu egzaminu na myśliwego. Dokument z 1947 roku (ocalała tylko połowa kartki) to jedna z najstarszych i najcenniejszych pamiątek. W tym okresie łowczymi powiatowymi byli Aleksander Sienkiewicz (1948 rok) i Aleksander Ziemkiewicz (1950 rok) ? obaj należący do Nadleśnictwa Brudzewice.
Nie wiadomo, ilu członków zrzeszało drzewickie koło w latach 50. ubiegłego wieku. Wiadomo jednak, że w 1957 roku dzierżawiło 4 obwody łowieckie o powierzchni 26.897 ha, co dokumentuje legitymacja członkowska Heliodora Łęgosza. Rok później były już tylko 3 obwody (18.497 ha). Z tego okresu (1959 rok) pochodzi legitymacja Henryka Gąsiorowskiego, twórcy i długoletniego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Drzewicy.
Jak mówi Andrzej Sołtysiak, w kolejnych latach dochodziło do podziału kół łowieckich na terenie całego powiatu opoczyńskiego. Z tego względu powołano podłowczych, m.in. w Paradyżu, Białobrzegach Opoczyńskich, Przysusze i Rozwadach. Podłowczym na teren Drzewicy i Odrzywołu był Karol Mantorski, aptekarz z Odrzywołu.
Reorganizacja nie ominęła Drzewicy. Na bazie drzewickich struktur związku powstały koła w Przysusze, Odrzywole i Poświętnem. Samodzielne Koło Łowieckie "Głuszec" w Drzewicy zawiązało się 24 lipca 1965 roku, dzierżawiąc obwód nr 43 o pow. 5410 ha. Później zmieniało nazwę na KŁ przy Fabryce "Gerlach" i obowiązującą do dziś KŁ "Gerlach".
Prezes Sołtysiak cały czas zbiera materiały, dociera do osób, które przed laty działały w łowiectwie, spisuje dzieje i tworzy kronikę koła. Dokumenty od 1965 roku zdobył w zarządzie okręgowym PZŁ w Radomiu, jednak z wcześniejszymi nadal ma duży problem.
Dlatego zwraca się z apelem do mieszkańców, mogących pomóc w opracowaniu dziejów myślistwa w Drzewicy i okolicach.
? Bardzo cenne byłyby dokumenty, fotografie i wspomnienia z lat powojennych i późniejszych. Liczę też na informacje o członkach koła, którzy nie pochodzili z Drzewicy, m.in. o Karolu Mantorskim i felczerze Romanie Juchnowiczu, oraz członkach powiatowego Koła Łowieckiego w Opocznie ? dodaje.
Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z naszą redakcją lub bezpośrednio z Andrzejem Sołtysiakiem, tel. 602 127 938.
Gdyby udało się odtworzyć i spisać całą historię drzewickiego łowiectwa, mogłaby ona zostać zaprezentowana podczas podwójnego jubileuszu ? 65. rocznicy powstania pierwszego koła łowieckiego w Drzewicy oraz 50?lecia istnienia obecnego koła. Taka okazja nadarzy się w 2015 roku.Rok 1952. Polowanie na kaczkiRok 1958. Józef Kędzierski ze strzelbą kurkową "16?tką"


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (837) z dnia 26 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »