tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Powitali wiosnę

 
Tradycji stało się zadość



Powitanie wiosny w ZSS nr 1


Długo oczekiwaną wiosnę najgoręcej witali uczniowie. Z okazji pierwszego dnia wiosny w wielu szkołach odbyły się okolicznościowe impezy. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego topienia marzanny.

W ZSS nr 1…
Uczniowie Szkoły Podstawowej w ZSS nr 1 powitali pierwszy dzień wiosny w poniedziałek, 22 marca. Zamiast lekcji, przygotowano tego dnia szereg atrakcji.
Jedną z nich był nawiązujący do tradycji ludowej konkurs na najpiękniejszą marzannę. Wzięły w nim udział klasy IV-VI. W ocenie jury najładniejsza była ta wykonana przez uczniów klasy VIc. Uczniowie przygotowali także pokaz mody sportowej oraz konkurs tańca. Na zakończenie zorganizowano zabawę taneczną.
Następnego dnia uczniowie klasy VIb wspólnie z wychowawczynią, Aliną Kaźmierczyk dopełnili rytuału i ostatecznie pożegnali zimę. Udali się w tym celu nad rzekę przy ogródkach działkowych „Tulipan”, w której po podpaleniu utopili przygotowane marzanny.

…w Idzikowicach
W poniedziałek, 23 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Idzikowicach obchodzili pierwszy dzień wiosny. Atrakcyjne zajęcia poprzedził rytuał spalenia marzanny.
Po uciążliwej i długiej zimie pierwszy dzień wiosny dzieci przywitały z ogromną radością. Zajęcia lekcyjne były tego dnia pełne atrakcji - głównie dlatego, że poprowadzili je szóstoklasiści, a o klasówkach i pytaniu nie było mowy. Tuż po lekcjach uczniowie mogli wreszcie zaprezentować przygotowywane od kilku dni marzanny. Każda klasa wykonała własną kukłę, a niektóre grupy nawet kilka. Wszystkie były bardzo kolorowe i oryginalnie, czasem humorystycznie ozdobione. Taki barwny korowód przeszedł ulicami Idzikowic śpiewając, nawołując wiosnę do szybkiego przybycia i wypędzając resztki zimy. Pochód zakończył się zbiórką na boisku szkolnym, gdzie symbolizujące zimę kukły spalono.

…w Żarnowie
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Bartoszewicza w Żarnowie postanowili rozprawić się ze zbyt długo trwającą zimą i zaprosić do siebie wiosnę. 19 marca zorganizowali imprezę pod hasłem „Dzień wiosny w Europie”, włączając się w ten sposób w ogólnoeuropejskie obchody Dnia Wiosny.
Nad sprawnym jej przebiegiem czuwali organizatorzy: Barbara Kania - nauczycielka języka niemieckiego, Izabela Jakubowska i Aneta Jałosińska-Madej - nauczycielki języka angielskiego oraz Barbara Gołąb - nauczycielka języka polskiego.
Europejski powiew wiosny czuło się już od samego rana. Po szkolnych korytarzach maszerowali uczniowie w przepięknych kolorowych strojach, prezentując wiosenną modę. Nie zabrakło również marzanny oraz pani wiosny, którą dzieci powitały radosnymi okrzykami w różnych językach: ojczystym, angielskim i niemieckim, jak przystało na prawdziwych Europejczyków.
Po odśpiewaniu hymnu Unii Europejskiej na scenie pojawili się młodzi artyści. Nawiązując do tradycji ludowej, przedstawili scenkę pt. „Wiosna nadchodzi”, obrazującą zwyczaj topienia marzanny.
Kolejni uczniowie wcielili się w role angielskich dzieci, pokazali, jak można spędzać czas na świeżym powietrzu w gronie rówieśników, kiedy na dworze zaczyna robić się ciepło. Uwagę widzów przyciągała przepiękna wiosenna dekoracja (kwitnące drzewa, kwiaty, fruwające motyle, ptaki, kolorowe balony).
Obchodom Dnia Wiosny towarzyszyły liczne konkursy - plastyczny, muzyczny, wiedzy o Europie - oraz prezentacje multimedialne. Prace plastyczne wykonywane techniką dowolną musiały zawierać symbole wiosny oraz elementy nawiązujące do wybranych państw Unii Europejskiej.
Wiosenny test o Europie wymagał wykazania się wiedzą o Wielkiej Brytanii oraz krajach niemieckojęzycznych. Wśród dziewięciu klas, biorących udział w konkursie, największą wiedzą popisali się reprezentanci klasy IVc, pokonując drużyny z klas szóstych, piątych i czwartych. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Dzięki prezentacjom multimedialnym dotyczącym Londynu, Unii Europejskiej i krajów niemieckojęzycznych młodzież szkolna miała ciekawą lekcję dotyczącą różnych dziedzin życia Europejczyków, mogła poznać ich kraje i kulturę.
Aby wiosna na dobre zagościła zarówno w Żarnowie jak i w całej Europie, należało tylko rozprawić się z marzanną symbolizującą zimę. To zadanie powierzono do wykonania najmłodszym uczniom. Wraz z wychowawcami przemaszerowali oni w barwnym korowodzie nad pobliski staw, gdzie pożegnali wykonaną z ekologicznych materiałów kukłę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (663) z dnia 26 Marca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »