tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe tel ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Potrójny jubileusz

 
W Opocznie mówi się, że są trzy parafie: stara, nowa i nowoczesna. Mianem nowoczesnej określana jest parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ponieważ trafia do wiernych XXI wieku. 3 czerwca świętowano w niej cztery uroczystości: 15?lecie erygowania, 50. urodziny proboszcza, ks. Leszka Sokoła, jego imieniny oraz 25?lecie jego święceń kapłańskich. Na mszy odprawionej z tych okazji zgromadziło się wielu wiernych z parafii oraz jej sympatyków, a także rodzice, brat oraz przyjaciele jubilata

W imieniu parafian, głos zabrała Monika Matusiewicz. Powitała wszystkich gości i sympatyków. Zwróciła uwagę zgromadzonych na rangę uroczystości obchodzonych w ich parafii. Przytoczyła również najważniejsze wydarzenia z życia proboszcza. Ks. Leszek Sokół urodził się w 1962 roku w Przysusze. Jest synem Danieli i Jana, ma młodszego brata Marka. Studia filozoficzno?teologiczne ukończył w Radomiu, a święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku z rąk księdza biskupa Edwarda Materskiego. Jako wikariusz, pracował w parafiach: w Kozienicach, Skarżysku?Kamiennej, Radomiu, Szydłowcu, a następnie w Opocznie. Na początku w parafii pw. świętego Bartłomieja, a następnie, już jako proboszcz, w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Leszek od zawsze chciał zostać strażakiem. Naznaczyły go mundurem służby strażackie i wojskowe i jest kapelanem powiatowym strażaków i żołnierzy.
Następnie odczytano dekret utworzenia parafii oraz wymieniono dotychczasowe zasługi ks. Leszka Sokoła. Podkreślono przede wszystkim podjęcie wyzwania o utworzeniu przycmentarnego kościoła oraz zgromadzenie rzeszy wiernych. Zwrócono uwagę na to, że wbrew przeciwnościom losu zawsze był zdeterminowany do podejmowania kolejnych wyzwań. Wspominano także tych, którzy wsparli rzeczowo i finansowo świątynię, by mogła godnie funkcjonować.
Monika Matusiewicz przytoczyła także najistotniejsze wydarzenia, które zapisały się na kartach historii 15?letniej parafii. Pierwsze msze w tym kościele zostały odprawione w niedzielę, 3 sierpnia 1997 roku i zgromadziły 660 wiernych. Pierwszy chrzest, Rafała Zwolińskiego, odbył się w październiku 1997 roku, pierwsze małżeństwo, Doroty i Jacka Krawczyków, zawarte było w 1998 roku. W tym też roku odbył się pierwszy pogrzeb, śp. Ireny Krawczyk. W pierwszym roku istnienia parafii, do pierwszej komunii przystąpiło siedemnaścioro dzieci. Zrodziły się tu także powołania kapłańskie i zakonne: pierwszym kapłanem z tej parafii został ks. Marcin Czerwonka, a drugim ks. Michał Michnicki, perwsze powołanie zakonne dotyczy s. Sylwii Fatel, natomiast druga, s. Anna, przebywa obecnie w nowicjacie.
Przez piętnaście lat istnienia parafii, ks. Leszkowi Sokołowi w posłudze kapłańskiej pomagali liczni wikariusze. Od czterech lat funkcję tę pełni ks. Norbert Piwnik. Po 15?latach latach istnienia parafii działają w niej: kościelny Józef Wojdyła, organista Jacek Słowikowski, akolici, Opoczyńskie Koło Rycerzy Kolumba im. św. Jakuba Apostoła, stowarzyszenie młodzieży JP II, chór parafialny ?Misericordia?, schola starsza i młodsza oraz ministranci. W 1999 roku, za sprawą proboszcza, do świątyni sprowadzone zostały relikwie s. Faustyny Kowalskiej i rozwinął się kult miłosierdzia bożego poprzez comiesięczne nabożeństwa. Ks. Leszek jest również organizatorem licznych pielgrzymek, m.in. do Rzymu. Będąc pod wrażeniem nauczania Jana Pawła II, zainicjował w swej parafii kult błogosławionego. To też stało się przyczynkiem do postawienia przed świątynią pomnika upamiętniającego jego postać. Po śmierci papieża, proboszcz zorganizował kilkudniowe wspólne gromadzenie się wiernych na modlitwie. Do dziś dnia w parafii organizowane są dni papieskie, kiedy to rozdawane są opoczyńsko?wadowickie kremówki.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jako pierwsza rozpoczęła 12 lat temu organizację balów charytatywnych na rzecz potrzebujących. Istotny dla dokonań ks. Sokoła jest także rozwój infrastruktury wokół parafii. Na początku świątynię stanowiły jedynie surowe mury, które później przerodziły się w ocieplony i zmodernizowany kościół z dzwonnicą i całym niezbędnym zapleczem.
Po piętnastu latach proboszcz planuje rozbudowę budynku, na którą uzyskał już wszelkie pozwolenia. Według planów ks. Sokoła będzie chór, dodatkowe 100 metrów kwadratowych dla wiernych oraz zaplecze. Proboszcz jest dumny z faktu, że jego parafia jest tak bardzo lubiana. Świadczy o tym liczba wiernych, która gromadzi się na nabożeństwach. Patrząc na te dokonania, Monika Matusiewicz stwierdziła, że ks. Leszek Sokół, jako człowiek i kapłan, stanął na wysokości zadania. Zwróciła uwagę na to, że jubilat, pierwszy proboszcz i budowniczy tej parafii to człowiek, który dzięki swojej determinacji w działaniu zbudował kościół, w którym dziś gromadzą się tłumy.
Jubileuszowej mszy przewodniczył proboszcz, a koncelebrowało ją ośmiu zaprzyjaźnionych kapłanów. Homilię wygłosił ks. kanonik Józef Domański, pierwszy proboszcz ks. Leszka. Podczas nabożeństwa wierni wręczyli jubilatowi dary ofiarne: zapaloną święcę, hostię, wino i wodę, Pismo Święte, chleb oraz kwiaty. Następnie pomodlono się w intencji proboszcza oraz parafii.
Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste złożenie jubilatowi życzeń oraz wręczenie mu kwiatów i upominków przez delegacje władz wojewódzkich, samorządowych gminy i powiatu, strażaków, których jest kapelanem, parafian, sympatyków parafii, przedszkolaków oraz przyjaciół proboszcza. Na twarzy ks. Leszka widać było wzruszenie. Nic w tym dziwnego, bowiem pierwszy raz w życiu świętował jednego dnia aż cztery jubileusze. Podziękował wszystkim licznie zgromadzonym tego dnia w świątyni za ciepłe słowa, które na długo zapadną w jego pamięci i liczne upominki, które przypominać mi będą o tym ważnym dla niego dniu. Ks. Leszkowi gratulujemy jubileuszy i życzymy kolejnych!


Rodzice jubilata

Delegacja strażaków z życzeniami

Chleb w darze od parafian


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (778) z dnia 8 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »