tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Poświęcenie świątyni

 


23 sierpnia, w wigilię odpustu św. Bartłomieja, patrona parafii oraz w dzień odpustu dla zmartwychwstałych ks. bp Adam Odzimek, sufragan radomski odprawił mszę na cmentarzu przy ul. Moniuszki. Została ona poprzedzona koronką do miłosierdzia bożego, którą wraz z wiernymi odmówił ks. Sylwester Jończyk. Biskupa powitał proboszcz parafii ks. Jan Serszyński, zwrócił się do gościa z prośbą o przewodniczenie mszy, o homilię dla wiernych oraz o poświęcenie świątyni. Proboszcz powitał również wszystkich wiernych, w tym władze samorządowe, księży z dekanatu opoczyńskiego i sąsiednich, sołtysów oraz licznie zgromadzonych wiernych.
Po czytaniu i słowach ewangelii wg św. Jana celebrans zwrócił się w homilii, wspominając śp. ks. dziekana Jana Wojtana i prosił parafian, by nie zapominali o nim w modlitwie. Zwrócił uwagę, że cmentarz jest miejscem szczególnym. To tutaj przychodzimy najczęściej, aby się wyciszyć, ale także podziękować tym, których już nie ma wśród nas za to, czego się od nich nauczyliśmy. Po modlitwach nastąpiło uroczyste poświęcenie odbudowanego w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków drewnianego kościółka Marii Magdaleny.
Proboszcz, ks. dziekan Jan Serszyński dziękował tym, którzy przyczynili się do odnowienia kościółka. Obiecał, że w przeciągu dwóch tygodni świątynia zostanie oświetlona z zewnątrz, aby wieczorem mogła się godnie prezentować. Zamówiono już słupy, lampy i reflektory, które ze wszystkich stron będą oświetlały kościół. W listopadzie ma nastąpić wymiana antresoli dla chóru, czyszczenie we wnętrzu świątyni ścian, a na wiosnę malowanie, aby mogła ona pełnić funkcję duszpasterską, by nie była jedynie obiektem muzealnym. Przedstawiciele młodzieży wręczyli biskupowi kwiaty, burmistrz ofiarował kielich mszalny.
Drewniany kościółek cmentarny pozostaje w rejestrze zabytków województwa łódzkiego. Całość odbudowy kosztowała 350 tys. złotych. Fundusze na renowację w wysokości 30 tys. złotych przekazał wojewódzki konserwator zabytków. Powiatowy program ?Ratujmy zabytki? przeznaczył na ten cel 40 tys. dotacji. Reszta została pokryta ze zorganizowanej na przełomie października i listopada ubiegłego roku kwesty. Zbiórka miała miejsce na cmentarzu przy ul. Moniuszki. Każdy darczyńca otrzymał od wolontariuszy widokówkę przedstawiającą kościół św. Marii Magdaleny. Sprzedawano także płytkę ceramiczną z wizerunkiem kościoła z czasów II wojny.
Świetność świątyni przywróciła ekipa górali spod Nowego Targu z firmy ?Stach Gont? którzy przez kilka tygodni prowadzili w nim prace remontowe. Odnawiali przy pomocy własnych materiałów. Przywieźli swoje krokwie, elementy dachu oraz pozostały budulec.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (737) z dnia 26 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »