tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Postaw na profilaktykę

 
Na całym świecie październik uznawany jest za miesiąc walki z rakiem piersi

W ciągu roku odnotowuje się prawie 10 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Wiele kobiet przyznaje, że nie bada się ze strachu, gdyż boją się wykrycia nowotworu. Życie w nieświadomości wydaje się im łatwiejsze. Taką postawę można jednak przypłacić życiem, gdyż wczesne wykrycie nowotworu daje praktycznie całkowitą szansę wyleczenia.
Choroba czasami rozwija się latami nie wykazując żadnych objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Wśród czynników zwiększonego ryzyka wymienia się m.in. wiek, płeć, przypadki zachorowań w rodzinie, nadużywanie alkoholu, cukrzycę, urodzenie pierwszego dziecka po 30. roku życia czy późna menopauza. Nie oznacza to jednak, że brak przynależności do którejś z tych grup wyklucza możliwość zachorowania. Na raka piersi chorują nawet dwudziestolatki. Choroba nie omija również mężczyzn, gdyż rocznie wykrywa się około 100 takich przypadków.
Kobiety po 35 roku życia powinny wykonywać USG przynajmniej co dwa lata. Warto również raz w miesiącu, w warunkach domowych, wykonać samobadanie. Jak mówią specjaliści wiele przypadków zostaje wykrytych właśnie w ten sposób, czasem przez samą kobietę. Jeśli zauważymy jakiejkolwiek zmiany, nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Przecież nie każda zmiana musi oznaczać te groźne zmiany nowotworowe. Warto się jednak upewnić.
NFZ nadzoruje bezpłatny profilaktyczny program wczesnego wykrywania raka piersi. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50?69 lat. Badanie jest bezpłatne. Sama mammografia polega na prześwietleniu piersi promieniami rentgenowskimi. Nie należy się obawiać dawki otrzymanego promieniowania, która jest niewielka. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwala na wykrycie 90?95% wszystkich zmian. Wykrycie guzka nie musi oznaczać wyroku tylko 10% z nich okazuje się nowotworem złośliwym. Pewne jest natomiast to, że skuteczna profilaktyka, lepsze uświadomienie kobiet, a co za tym idzie większa i szybsza wykrywalność raka, pozwala na podniesienie wskaźników przeżyć o kilkanaście procent. Wiele badań wskazuje na fakt, że aktywny tryb życia pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania, podobnie jak dieta uboga w tłuszcze.
Badania nie powinny być wynikiem przykrego obowiązku lub przymusu. Powinny być częścią świadomej troski o własne zdrowie.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (849) z dnia 18 Października 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »