tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Edukacja

 Posiłki w szkołach

 
Dożywianie dzieci jest zadaniem należącym do kompetencji gminy. Na terenie naszego powiatu wszystkie wywiązują się z tego obowiązku


Co prawda dopiero początek września, ale już teraz postanowiliśmy dowiedzieć się, w których gminach dzieciaki korzystają z dożywiania w szkołach.
Gminy realizują program pomocy w dożywianiu przy wykorzystaniu ośrodków pomocy społecznej. Warto dodać, że w każdej gminie można jeszcze składać wnioski o dożywianie, dlatego pracownicy większości ośrodków pomocy społecznej, z którymi rozmawialiśmy, podkreślali, że liczba dzieci objętych dożywianiem na pewno jeszcze wzrośnie. Codziennie do ośrodków napływają nowe wnioski.
Podajemy liczbę uczniów korzystających z dożywiania według danych na wtorek, 10 września.
Jak się dowiedzieliśmy w Ośrodku Pomocy Społecznej, w gminie Opoczno z takiej formy wsparcia korzysta na razie 256 uczniów, a w samym mieście 150: w ZSS nr 1 – 29, ZSS nr 2 – 67, ZSS nr 3 – 23, ZSPryw. 19, w ZS im. Jana Brzechwy 12. W opoczyńskich placówkach dzieciaki jedzą obiady składające się z dwóch dań. W pozostałych szkołach na terenie gminy jedzą obiady jednodaniowe, ale wymiennie raz zupę a raz drugie danie.
W podstawówce w Dzielnej z posiłków korzysta obecnie 2 uczniów, w Januszewicach 2, w Sielcu 7, w Bielowicach 23, w Woli Załężnej 1, w Modrzewiu 1, w Libiszowie 13, w Kraśnicy 1, w Kruszewcu 2, w ZS w Mroczkowie Gościnnym 26, w ZS w Bukowcu Opoczyńskim 1, w ZS w Ogonowicach 12 i w Gimnazjum w Wygnanowie 15.
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarnowie poinformowano, że z dofinansowania do posiłków korzysta na razie 108 uczniów. W większości uczniowie jedzą w szkołach ciepły posiłek (wymiennie zupę), a trzy razy w tygodniu drugie danie.
W Szkole Podstawowej w Żarnowie z obiadów korzysta 60 uczniów a w miejscowym gimnazjum 10. W podstawówce i gimnazjum w Klewie z dożywiania korzysta 18 uczniów. Gmina – podobnie jak inne – dopłaca także do posiłków uczniów uczących się w szkołach na terenie innych gmin, m.in. w Przyłęku (1), Opocznie (6), Kielcach (1), Sokołowie (2), Końskich (3), Skarżysku-Kamiennej (1), Paradyżu (3), Piotrkowie Trybunalskim. (2).
W placówkach oświatowych gminy Sławno z ciepłych posiłków korzysta na razie 327 uczniów. Po pierwsze, w szkołach podstawowych i przedszkolach: w Zachorzowie 49 uczniów, w Sławnie 40, w Kozeninie 24, w Celestynowie 32, w Kamieniu 54, w Kunicach 55. Z dożywiania korzysta także 55 gimnazjalistów uczących się w Prymusowej Woli oraz 28 w Szadkowicach. Uczniowie jedzą albo zupę, albo drugie danie.
W gminie Poświętne dożywianiem objętych jest 44 uczniów. W ZSS dzieci i młodzież spożywają obiady dwudaniowe, a w podstawówkach w Dębie i Brudzewicach zupy z wkładką mięsną i pieczywo. Dożywiane są także dzieci uczące się w Opocznie, w Wolborzu. Gmina ciągle przyjmuje wnioski. Zapotrzebowanie na ciepły posiłek w szkole zdecydowanie zwiększa się zimą.
Także w gminie Białaczów z początkiem września ruszył program szkolnego dożywiania dzieci i młodzieży. Uczniowie jedzą ciepłe posiłki, jednego dnia zupę, kolejnego drugie danie. Jak na razie z tej formy pomocy korzysta 168 uczniów – w Gimnazjum i w SP w Białaczowie 85 uczniów, w SP w Petrykozach 18, SP w Skroninie 24, w SP w Miedznej Drewnianej 22, ale wnioski ciągle jeszcze napływają. Oprócz tego gmina opłaca posiłki dzieciom uczącym się m.in. w ZSS nr 1 (2), ZSS nr 3 (6), ZS im. Jana Brzechwy (3), ZSPryw. (5) oraz jednemu uczniowi mieszkającemu w bursie szkolnej w Końskich.
GOPS w Mniszkowie darmowe posiłki jak na razie zapewnia 40 dzieciom. Dożywianie na terenie gminy ruszyło od 2 września. W SP w Błogiem Rządowym posiłki zapewniono 7 dzieciom, w podstawówce w Bukowcu nad Pilicą 8, w Stoku 12 a w Gimnazjum Publicznym w Mniszkowie 13. Uczniowie jedzą ciepłe posiłki – wymiennie raz zupę, raz drugie danie.
Na darmowe posiłki mogą liczyć także uczniowie z gminy Drzewica. W Drzewicy, Domasznie, Brzustowcu i Radzicach dzieci dostaną zupy, wymiennie z drugim daniem. W trzech mniejszych placówkach – Jelni, Krzczonowie i Idzikowicach, w których nie ma stołówek, uczniowie otrzymują suchy prowiant. Są to kanapki i herbata. Pracownicy GOPS mówią, że jest duże zainteresowanie i przewidują, że więcej dzieci skorzysta z tego wsparcia. Na razie jest ich 230.
W gminie Paradyż z dożywiania obecnie korzysta 160 uczniów: w Wójcinie 35, w Przyłęku 16 i Sokołowie 34 oraz w ZSS w Paradyżu – szkole podstawówej i gimnazjum – 52. Siedmioro uczniów korzysta z dożywiania, choć uczą się na terenie innych gmin. Uczniowie w większości mogą liczyć na zupę, ale są to posiłki pełnowartościowe, przygotowywane ze świeżych produktów. Gmina doposażyła swoje stołówki, by uczniowie mogli się w nich czuć bezpiecznie i jak najbardziej komfortowo.
Kierownicy OPS–ów nie mają wątpliwości, że dożywianie w szkołach jest bardzo potrzebne. Pracownicy ośrodków rozmawiają z rodzicami, którzy zapewniają, że przygotowują dzieciom ciepłe posiłki, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że dla wielu dzieci jest to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (844) z dnia 13 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »