Kiedy dopada nas jesienna infekcja, jej objawy są zwykle takie same: katar, kaszel, ból gardła, gorączka, ból głowy, mięśni i stawów
W takiej sytuacji trudno jednoznacznie stwierdzić czy jest to zwykłe przeziębienie, które ?samo przejdzie? czy grypa, która nieleczona może powodować poważne powikłania. Jak je odróżnić?
Przeziębienie najczęściej dopada powoli i choć wywołują je wirusy, z reguły sami na nie zapracowujemy. Jest ono efektem przemarznięcia, zmiany temperatury, przemoknięcia, na które narażamy nasz organizm. Najpierw pojawiają się kichanie i katar, który jednak nie jest zbyt nasilony. Często też występuje ból gardła. Gorączka natomiast, o ile się pojawi, jest raczej niska, do około 38,5 stopni C. Nie występują dreszcze i inne poważniejsze objawy. Czasem pojawia się kaszel, zwłaszcza, gdy ustępuje katar. Bywa, że odczuwamy ból głowy, mięśni i stawów czy ból w klatce piersiowej, jednak występują one rzadko i nie są zbyt nasilone. Nigdy nie występuje przy przeziębieniu skrajne wyczerpanie. Przeziębienie trwa z reguły około tygodnia i najczęściej domowe środki leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. Szybko też wracamy do zdrowia.
Grypa najczęściej atakuje nagle ? bywa, że jej dokuczliwe objawy pojawiają się w ciągu kilkudziesięciu minut. Jej nieodzownym symptomem jest szybko rosnąca gorączka, która najczęściej przekracza 39 stopni C i utrzymuje się nawet przez kilka dni. Objawem dominującym jest ból głowy. Grypie towarzyszy uczucie rozbicia utrzymujące się nawet do 2?3 tygodni oraz silne bóle mięśni i stawów, czy ból w klatce piersiowej. Katar pojawia się rzadko, ale jeżeli już nas dopadnie, jest bardzo nasilony. W późniejszym etapie choroby mogą, ale wcale nie musz wystąpić ból gardła i kaszel. Osłabienie i brak energii mogą być odczuwalne nawet kilka tygodni po chorobie.
Warto pamiętać, że nieleczona grypa może powodować bardzo groźne powikłania. Przeziębiona grypa może być przyczyną zapalenia oskrzeli lub płuc, zapalenia ucha środkowego czy zatok. W szczególnych przypadkach może powodować zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych.
|