Zdaniem psychologa
Jeśli ktoś ma niską samoocenę, czasem słyszy od innych rady: musisz siebie polubić, zaakceptuj siebie. No bardzo piękne rady. Ale jak to zrobić? Co konkretnie można zrobić, aby samoocena wzrosła?
W pewnym żarcie przychodzi zajączek do sowy i mówi: ?Sowo bardzo boję się wilka, co mam zrobić?? Sowa po namyśle odpowiada: ?Wiem zajączku, co ci pomoże ? musisz stać się silny jak lew, wtedy już nie będziesz bać się żadnego wilka?. ?O, to wspaniała rada! Ale jak mam stać się taki silny jak lew?? ?No tego to ja już nie wiem, ja daję tylko dobre rady?? odpowiada sowa.
Z wieloma dobrymi radami jest podobnie ? nie wiadomo jak wprowadzić je w czyn.
Poznaj samego siebie
Jeden ze sposobów podniesienia pewności siebie polega na poznaniu siebie ? swoich zalet i wad, swoich prawdziwych cech. Można je spisać na kartce (?Moje zalety i moje wady. I skąd wiem, że je mam?), można wykonać testy osobowości i inteligencji (nawet te dostępne w internecie), można rozmawiać z ludźmi i pytać, co myślą na nasz temat. Także psychoterapia może też być nastawiona na samopoznanie.
Okazuje się, że jeśli ktoś dokona takich działań, to jego samoocena wzrośnie, nawet jeśli samopoznanie sprawia, że lepiej pozna swoje wady! Dzieje się tak dlatego, że niska samoocena idzie w parze z dużą niepewnością co do własnych cech. Człowiek nie wie jakie naprawdę ma wady i zalety, dlatego jego wyobrażenie na swój temat jest bardzo chwiejne, podatne na tąpnięcia. Poznanie siebie wszystko to zmienia ? stajemy się pewniejsi, mniej zależni od tego, co na nasz temat mówią i myślą inni.
Dbanie o siebie
Inny sposób na podnoszenie samooceny polega na dbaniu o swój dobrostan psychiczny. Ludzie z wysoką samooceną częściej przeżywają dobre emocje, a rzadziej złe. Ta zasada działa także w drugą stronę ? jeśli przeżywasz często dobre emocje, twoja samoocena wzrośnie.
I tu zupełnie zaskakujące odkrycie: samopoczucie poprawia się nawet wtedy, gdy dokonamy takich banalnych zmian jak zadbanie wygląd. Jeśli dbamy o to, aby dobrze wyglądać, dobrze się ubrać, samoocena rośnie! Ważne jest także dbanie o własne potrzeby ? dobre, zdrowe jedzenie, czystość i porządek wokół siebie. U mężczyzn samoocena rośnie wraz z podniesieniem własnej sprawności ? fizycznej, intelektualnej, seksualnej. Może się to wydawać dziwne, ale chodzenie na siłownię, bieganie czy używanie skakanki podnosi samoocenę u mężczyzn!
Traumy
Jeszcze inny sposób na podniesienie samooceny polega na ?grzebaniu w przeszłości?. U podłoża niskiej samooceny leżą często złe doświadczenia, zwłaszcza odrzucenie emocjonalne przez jakąś ważną osobę (np. rodzica).
Jest tak dlatego, że dziecko, którym rodzice się nie zajmują lub zajmują źle (np. biją je), próbuje sobie jakoś ten fakt wytłumaczyć. Dziecięcy umysł funkcjonuje jednak tak, że dziecko ?bierze całą winę na siebie?. Nie myśli, że to rodzice źle robią, myśli ?Musi być we mnie coś złego, skoro mnie źle traktują, dają mi tyle kar i mnie nie kochają, tak jak inni rodzice lepsze dzieci?? Wtedy tworzy się przekonanie, że jest się złym i bezwartościowym, a to jest właśnie niska samoocena.
Czy można to zmienić? Jeśli żyje w nas nadal dziecięca ocena dawnych doświadczeń, to można ją zmodyfikować, temu służy np. psychoterapia. W myśl słów św. Pawła: ?Gdy byłem dzieckiem, myślałem jak dziecko, czułem jak dziecko. Kiedy stałem się mężem wyzbyłem się tego co dziecinne?.
|