tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Ponieśli plony

 
Rolnicy z gminy Sławno dziękowali za tegoroczne zbiory



Symboliczne przekazanie bochna chleba


Tradycyjne święto plonów odbyło się w Sławnie w niedzielę, 5 września. Obchody rozpoczęła msza dziękczynna w miejscowym kościele, właściwe uroczystości z udziałem parlamentarzystów, duchownych, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, lokalnych instytucji i przedsiębiorstw oraz rolników z terenu gminy Sławno odbyło się na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. W trakcie uroczystości wyróżniono zasłużonych rolników, a gościom wręczono pamiątkowe medale z okazji XX–lecia samorządu gminy Sławno.
Obchody rozpoczęły się przed godziną 11.00 na placu przed kościołem parafialnym, gdzie stanął nowy pomnik Jana Pawła II. Posąg ufundowali wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagieński, wójt Tadeusz Wojciechowski, ks. prałat Adam Myszkowski – dziekan dekanatu żarnowskiego, ks. kanonik Adam Stępień – proboszcz parafii w Sławnie oraz Stanisław Śmiechowicz – prezes Kopalni Piasku Kwarcowego „Grudzeń Las”. Poświęcenia pomnika dokonali wspólnie obecni na uroczystości duchowni. Następnie, pod przewodnictwem ks. prałata Adama Myszkowskiego, odprawiono uroczystą mszę dożynkową.
Bezpośrednio po mszy tradycyjny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą z SP w Sławnie przemaszerował na plac przed Ośrodkiem Kultury. Przeszli w nim kolarze ze sławieńskiego klubu, starostowie dożynkowi, niosący wieniec dożynkowy, pracownicy Urzędu Gminy i radni, przedstawiciele 22 sołectw z strojach ludowych oraz poczty sztandarowe gminnych szkół i jednostek OSP. W dwóch bryczkach oraz na konnym wozie strażackim pojechali parlamentarzyści, księża, władze powiatu i gminy, a także przedstawiciele policji i straży. Za nimi na miejsce uroczystości przeszli pozostali uczestnicy dożynek – zaproszeni goście, rolnicy oraz mieszkańcy Sławna i okolicznych miejscowości.
Część wieńcową poprowadził dr Jan Łuczkowski, który przypomniał związane z dożynkami ludowe tradycje oraz lokalne zwyczaje i przysłowia. Towarzyszący mu zespół ludowy „Kozenianka” przy wtórze skrzypiec i akordeonu zaśpiewał dożynkowe pieśni ludowe. Następnie na scenę weszli starostowie dożynkowi. W tym roku ta zaszczytna rola przypadła Marii Cieślik i Janowi Madejowi. Maria Cieślik razem z mężem prowadzi 112–hektarowe gospodarstwo rolne w Szadkowicach. Starosta – Jan Madej razem z żoną prowadzi 14–hektarowe gospodarstwo rolne w Józefowie. Gospodarzom gminy – wójtowi Tadeuszowi Wojciechowskiemu oraz przewodniczącemu Rady Gminy Bolesławowi Wiktorowiczowi przekazali oni bochen chleba upieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów oraz kwiaty. Tuż za nimi pracownicy urzędu gminy: Bożena Biskup i Alina Król oraz radni: Arkadiusz Knap i Krzysztof Bielas wnieśli na scenę wieniec dożynkowy, który zgodnie ze starym ludowym zwyczajem ośpiewano. Gospodarze gminy popisali się również zdolnościami tanecznymi i razem z członkiniami zespołu ludowego odtańczyli tradycyjnego oberka.
Po zakończeniu części wieńcowej na scenie pojawiły się zespoły: „Słowiki” ze Sławna, „Kamienianka”, „Kozenianka”, Koło Gospodyń Wiejskich z Wincentynowa oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. Część artystyczną zakończył występ kabaretu OT.TO.
W trakcie uroczystości za szczególne osiągnięcia nagrodzono rolników z terenu gminy. Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek wójta gminy, otrzymali: Maria Cieślik z Szadkowic – starościna tegorocznych dożynek, Piotr Biskup z Zachorzowa, Marek Filipczak ze Sławna, Jarosław Kuśmierski z Zachorzowa, Waldemar Sobczyk ze Sławna Kolonii, Jan Stańczyk z Ostrożnej oraz Jacek Wójcik z Grążowic.
Następnie wręczono również odznaczenia za działalność kulturalną, które na wniosek wójta przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” za wybitne osiągnięcia w rozwoju kultury ludowej wyróżniono Krystynę Melkę z Prymusowej Woli. Dyplom ministra kultury i dziedzictwa narodowego za zaangażowanie w krzewienie amatorskiego ruchu artystycznego otrzymała Zofia Podpora z Kamilówki.
Dożynki gminne były również okazją do podsumowania 20–lecia samorządu gminy. Z tej okazji pamiątkowym medalem odznaczono parlamentarzystów, obecnych i byłych przedstawicieli władz wojewódzkich i powiatowych, wojewódzkich i powiatowych instytucji, służb, lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli mediów, duchownych oraz byłych i obecnych samorządowców gminy Sławno.
Wieczór zarezerwowano na spotkanie z muzyką – na scenie wystąpił zespół „Fanatic”. Obchody zakończyła zabawa ludowa, która potrwała do późnych godzin nocnych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (687) z dnia 10 Września 2010r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »