tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Pompy ciepła w dwóch kolejnych szkołach

 
Drugi etap inwestycji pn. Instalacja pomp ciepła i kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej w gminie Drzewica

W ubiegłym roku na budynkach Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica i Miejsko?Gminnego Klubu Sportowego Gerlach zainstalowano kolektory słoneczne do podgrzewania wody, natomiast w Publicznej Szkole Podstawowej w Radzicach Dużych wymieniono system centralnego ogrzewania, zakładając pompy ciepła.
Zadanie stanowiło pierwszy etap dużej inwestycji, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Koszt wyniósł 920.161,33 zł, a roboty przeprowadziła firma ?Ekoinstal? ze Skierniewic.
Na 2013 rok gmina zaplanowała realizację drugiego etapu przedsięwzięcia z wykorzystaniem energii cieplnej nagromadzonej w ziemi. Tym razem remont instalacji c.o. i montaż pomp ciepła zostanie wykonany w budynkach szkolnych w Brzustowcu i Domasznie, gdzie na razie funkcjonują kotłownie olejowe.
W Brzustowcu do ogrzania jest zespół budynków składający się z dwukondygnacyjnego gmachu dydaktycznego, parterowej części socjalnej z kotłownią oraz sali gimnastycznej z zapleczem. Z kolei budynek Szkoły Podstawowej w Domasznie to obiekt dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, w którym znajdują się również pomieszczenia mieszkalne.
W obu przypadkach projekt obejmuje wymianę instalacji c.o. i montaż nowych grzejników płytowych wyposażonych w głowice termostatyczne. Źródłem ciepła będą dwie pompy pracujące w układzie kaskadowym o łącznej mocy 85,6 kW, wspomagane istniejącymi kotłami w okresie szczytowego zapotrzebowania na ciepło. Obiegami pierwotnymi mają być instalacje pomp z 21 pionowymi sondami gruntowymi o głębokości 100 m każda. Rozdział na poszczególne odwierty nastąpi z trzech studni polietylenowych z kolektorami wielosekcyjnymi.
Podwójna inwestycja powinna zostać zrealizowana do 27 września. Jej wykonawcę poznamy w przyszłym miesiącu. Obecnie trwa postępowanie przetargowe. Urząd Gminy i Miasta przyjmuje oferty do 4 marca. Kryterium oceny będzie najniższa cena.
Przypomnijmy, że projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, osi 3 ?Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej?, działania 321 ?Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej?. Gmina może liczyć na zwrot 75% kosztów kwalifikowanych.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (815) z dnia 22 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »