tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Pomnik w rocznicę

 
Podwójna uroczystość patriotycznaMoment poświęcenia pomnika


W środę, 1 września w Opocznie odbyły się wyjątkowe obchody 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Połączono je z odsłonięciem pomnika wdzięczności upamiętniającego mieszkańców ziemi opoczyńskiej, którzy cierpieli i ginęli za ojczyznę.
Uroczystość rozpoczęła msza w intencji ofiar II wojny światowej odprawiona w kościele św. Bartłomieja. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz delegacje lokalnych służb, instytucji oraz placówek kulturalnych i oświatowych.
Bezpośrednio po mszy uczestnicy obchodów w asyście Orkiestry Miejskiej przemaszerowali na plac Strażacki, gdzie pod nowym pomnikiem poświęconym ofiarom wojny odbyła się dalsza część uroczystości. Po wysłuchaniu hymnu państwowego i krótkiej modlitwie pomnik poświęcili duchowni – ks. dziekan Jan Serszyński oraz ks. Leszek Sokół. Następnie dokonano wspólnego, przecięcia wstęgi. Pod monumentem złożono kwiaty i wieńce, zapalone znicze.
Przypomnijmy, że o budowę nowego pomnika ku czci poległych w obronie ojczyzny wnioskowali kombatanci. Władze miasta przychyliły się do propozycji i zdecydowały, że stanie on na placu Strażackim. Postument upamiętnia mieszkańców ziemi opoczyńskiej zamordowanych w więzieniach, obozach i łagrach, walczących o wolną i niepodległą Polskę. Projekt bryły wybrano w drodze konkursu, jego autorem jest rzeźbiarz Mirosław Struzik z Wrocławia, który był obecny na uroczystości.
Pomnik jest wykonany z granitu i zbudowany na planie koła, nawiązuje formą do rotundy. Składa się z trzech filarów (kolumn), na których unosi się świetlista aureola wykonana ze stali chromoniklowej. Cokół stanowiący centralną część pomnika ma formę ściętego walca, na nim umieszczono wykonaną z brązu pamiątkową tablicę z inskrypcją.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (686) z dnia 3 Września 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »