tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Pomaga ptakom przetrwać zimę

 
W okolicach osiedla Bolesława Chrobrego bardzo często widać żerujące kuropatwy. Trzy stada zadomowiły się w pobliżu paśnika, który ustawił Wojciech Sołtysiak, mieszkaniec osiedlaKuropatwy najwidoczniej znają przepisy ruchu drogowego, bo maszerują do przejścia dla pieszych


Dokarmianie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu, o ile nie jest konieczne ptakom do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie zimy. Kto kocha przyrodę, ten dokarmia ptaki.
Z takiego założenia wychodzi Wojciech Sołtysiak, który od dłuższego czasu pomaga przetrwać zimę kuropatwom. Wie, jak to robić, bo przez kilkanaście lat był myśliwym. Kuraki dokarmia w jednym miejscu – niedaleko garaży, po drugiej stronie przebudowanej niedawno ulicy Staszica.
Od momentu, kiedy spadł śnieg, sypie ptakom karmę składającą się głównie ze zboża. W tym roku dodatkowo ustawił drewnianą budkę mającą kształt indiańskiego wigwamu. I trzeba przyznać, że kuropatwy chętnie z tej „stołówki” a jednocześnie „noclegowni” korzystają. Po pokarm przylatują trzy stada. Największe liczy dziesięć sztuk.
Przy ulicy Staszica kuropatwy można obserwować zimą codziennie. O różnych porach dnia widać je także w innych miejscach osiedla i na pobliskich polach, gdzie szukają pożywienia pod warstwą śniegu. Jak przyznaje pan Wojtek, obserwowanie ptasich zwyczajów daje mnóstwo satysfakcji.
Osoby, które chcą pomóc w dokarmianiu kuropatw, informujemy, że odpowiednim pokarmem dla tych ptaków są ziarna zbóż i grube kasze. Można również wykładać m.in. okruchy pieczywa, marchew, buraki, brukiew, które dostarczają wody i witamin.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 52 (703) z dnia 23 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »