tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Polskie szczęście

 
Pogoń za pieniędzmi, zakładanie rodziny, poświęcanie się pracy, podróżowanie, chodzenie do kościoła ? wiele z tego robimy aby poczuć się szczęśliwymi. Dążenie do dobrego samopoczucia i unikanie nieszczęścia jest ważnym (choć nie jedynym) motywem ludzkich zachowań. Ale czy szczęście rzeczywiście zależy od naszych działań?


Wydawałoby się, że ktoś młody, zdrowy, bogaty itp., powinien być szczęśliwy. Dla psychologów nie jest to jednak wcale takie oczywiste. Badania pokazały, że zewnętrzne warunki w jakich żyjemy są co prawda związane z zadowoleniem, ale bardzo słabo.

Na zdrowie
Gdybyśmy porównali ludzi szczęśliwych i nieszczęśliwych (możemy takie badanie przeprowadzić), to okazałoby się, że statystycznie rzecz biorąc nieco szczęśliwsi są ludzie zdrowi. Ważny jest jednak nie tyle obiektywny stan zdrowia, przedstawiony np. w diagnozie lekarskiej, co raczej poczucie bycia zdrowym. Wielu ludzi chyba zdaje sobie z tego sprawę, bo gdy zaczyna podejrzewać u siebie jakieś choroby, to unika wizyty u lekarza, aby przypadkiem nie dowiedzieć się, że faktycznie jest się chorym.
Odkryjemy także, że nieco bardziej zadowolone są osoby będące w związku małżeńskim. Ta zależność potwierdza się na całym świecie (prócz, nie wiadomo dlaczego, Irlandii). Formalne związki dają też ludziom więcej satysfakcji niż związki nieformalne, oba zaś mają znaczną przewagę nad życiem samotnym. Prawie 95% ludzi na całym świecie twierdzi, że chciałaby przeżyć życie w trwałym związku z partnerem, lub że właśnie jest w takim związku!

Wiara czyni cuda
Osoby wierzące także są nieco bardziej szczęśliwe. Chodzi tu o wiarę w jakiś rodzaj siły wyższej, a nie o jakąś konkretną religię. Zadowolenie jest w pewnym (niewielkim) stopniu związane ze statusem społecznym (wysokie dochody, wysokie wykształcenie, wyższy status zawodowy itp.)
Polacy są nietypowi pod względem przeżywania szczęścia, ponieważ w Polsce z poczuciem szczęścia idzie w parze bycie młodym! We wszystkich innych krajach jest odwrotnie: statystycznie rzecz biorąc bardziej szczęśliwsi są ludzie starzy a nie młodzi. Polacy wyróżniają się także tym, że szczęście związane jest u nas z unikaniem nikotyny: w żadnej innej narodowości nie znaleziono związku między niepaleniem a poczuciem szczęścia.
Wszystkie te wymienione czynniki, nawet zdrowie, mają jednak bardzo słaby wpływ na uczucie szczęścia.

Szczęście zależy od nas
W byciu szczęśliwym nieporównywalnie większe znacznie ma to, jakie mamy cechy osobowości i jak nauczyliśmy się przeżywać świat niż to, w jakich warunkach żyjemy.
Z poczuciem szczęścia idzie w parze bycie optymistą i patrzenie w przyszłość z ufnością. Ludzie różnią się także oceną swojego wpływu na własne życie. Osoby przekonane, że mają taki wpływ są bardziej zadowolone z życia. Bycie szczęśliwym koreluje też z wysoką samooceną. Jedną z ważniejszych przyczyn szczęścia jest przyjazne nastawienie do innych ludzi i otwartość na nowe doświadczenia.

Przyczyny zgorzknienia
Psychologowie wiedzą także jakie cechy indywidualne utrudniają bycie człowiekiem szczęśliwym. Jest to przede wszystkim materialistyczne nastawienie: ci ludzie, którym bardzo zależy na posiadaniu pieniędzy i innych dóbr materialnych są zdecydowanie mniej szczęśliwi niż ci dla których status materialny jest mniej istotny. I dzieje się tak niezależnie od tego, czy ktoś jest bogaty czy biedny. Także niestabilność emocjonalna (impulsywność) bardzo obniża zadowolenie z życia. Jeśli ktoś jest bardzo pobudliwy, nie potrafi samego siebie uspokajać, cierpi.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »