tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Polska stanie się rajem dla złodziei?

 

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi końcowe prace nad wprowadzeniem zmian, które mają doprowadzić do skuteczniejszej walki z drobnymi złodziejami. Planuje przyśpieszenie procedur karania, podwyższenie grzywien, rejestracji wykroczeń i podniesienie kwoty, od której zdarzenie traktowane jest jako wykroczenie lub przestępstwo. Przeciwko zmianom już pojawiły się protesty.
? Szybko wymierzane i dotkliwe finansowo, takie powinny być kary dla złodziei dopuszczających się drobnych kradzieży ? stwierdza w oficjalnym komunikacie Komenda Główna Policji. ? Tym bardziej, że czyny takie są szczególnie uciążliwe społecznie. Stąd propozycja nowych rozwiązań, które z pewnością utrudnią życie złodziejowi. Policji zależy, by każdy kto dopuści się złamania prawa, przestępstwa czy wykroczenia, poniósł dające mu do myślenia konsekwencje.
Najważniejszą ze zmian ma być podniesienie wartości granicznych wykroczenia. Obecnie, gdy złodziej dopuści się kradzieży, której wartość nie przekracza 250 złotych, zdarzenie kwalifikowane jest jako wykroczenie. Jeżeli przekroczy tę kwotę już jako przestępstwo. Ministerstwo chce podniesienia tej granicy do 1.000 złotych, by w ten sposób również odciążyć prokuratury od zajmowania się sprawami o mniejszym znaczeniu.
? Prokuratorzy co roku prowadzą ponad sto tysięcy postępowań związanych z drobną kradzieżą, to bardzo dużo ? argumentuje Ministerstwo Sprawiedliwości. ? A przecież takimi sprawami mogłaby zająć się policja. Prokuratury mogłyby pełniej zaangażować się przy sprawach poważniejszego kalibru takimi jak, rozboje, bójki czy zabójstwa.
Przy planowaniu zmian nie bez znaczenia było również polepszenie się sytuacji społeczno?ekonomicznej w kraju, a także wzrosty kosztów postępowań prowadzonych przez organa ścigania i sądy. Dla przykładu, w celu udowodnienia złodziejowi kradzieży telefonu o wartości np. 300 złotych, zostaje on zatrzymany, sporządzane są protokoły, należy wykonać oględziny, przesłuchać świadków, powołać biegłych, dokonać rejestracji w policyjnym systemie czy zrobić odciski linii papilarnych. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności, do pracy przystępuje prokurator i sąd. Koszt takiego postępowania może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Dlatego zmiany obejmują także podniesienie grzywien z kilkuset do kilku tysięcy złotych. Każda osoba dopuszczająca się wykroczenia będzie rejestrowana, tak by policja mogła stwierdzić czy ma do czynienia z pojedynczym przypadkiem, czy notorycznym złodziejem. ? Nowe przepisy pozwoliłby na ukaranie złodzieja już po kilku godzinach po zatrzymaniu ? twierdzi KGP. ? Przy obecnych rozwiązaniach, sprawa dotycząca kradzieży mienia o wartości kilkuset złotych ciągnie się w sądach kilka miesięcy, a bywa, że nawet lata.
Nie wszyscy eksperci zgadzają się z zasadnością zmian, które planuje wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. W internecie rozpoczęła się kampania ?Nie dla kradzieży od tysiąca?. Zdaniem organizatorów Polska może się stać rajem dla złodziei. Kradnąc drobniejsze przedmioty lub kwoty nie będą obawiać się poważniejszych konsekwencji wynikających z dopuszczenia się przestępstwa, a i policja będzie się mniej przykładać do wykrywania drobnych złodziejaszków.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (821) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »