tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Policyjna lekcja w terenie

 
Każdego roku uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych w Drzewicy uczestniczą w innowacyjnych lekcjach, których celem jest przybliżenie pracy policji


W czwartek, 19 kwietnia Komisariat Policji w Drzewicy odwiedzili drugoklasiści ZSP, którzy mieli okazję poznać kilka elementów wchodzących w skład szkolenia psów policyjnych. Opiekunem grupy był polonista Kamil Ferensztajn.
Komendant komisariatu, nadkom. Wojciech Dworak, przybliżył młodzieży zakres działania psów i ich przewodników, obejmujący zabezpieczaniE imprez masowych, zatrzymanie przestępcy, akcje poszukiwawcze, wykrywanie narkotyków, ładunków wybuchowych czy też innych substancji niebezpiecznych. Poinformował również o akcjach, w których brali udział drzewiccy psi policjanci.
Wykład komendanta uzupełnili przewodnicy psów ? sierżant sztabowy Witold Jarzyński oraz starszy sierżant Paweł Janik. Przyznali, że praca z psem wymaga od przewodnika ogromnego poświęcenia, przywiązania do zwierzęcia a także dyspozycyjności, gotowości do działania w różnych warunkach i o każdej porze dnia i nocy. Za te wyrzeczenia nagrodą jest niezwykłe przywiązanie człowieka i psa.
Następnie licealiści poznali, na czym polega praktyczne szkolenie psa policyjnego. Trening czworonoga jest wielomiesięczny, a nawet dłuższy w zależności od zadań, do których planuje się skierować psa. Ważne, by psy były odważne, nie bały się strzałów i huków, pewnie pokonywały przeszkody terenowe i równie bezproblemowo poruszały się w pomieszczeniach zamkniętych.
Pies uczony jest zatrzymywania podejrzanego w taki sposób, by zrobić jak najmniejszą krzywdę, ale wzbudzić respekt i zniechęcić do podejmowania dalszej ucieczki. Jeżeli osoba goniona zatrzyma się, pies będzie ją oszczekiwał i pilnował, żeby nie podjęła próby ponownej ucieczki.
Lekcja w terenie została urozmaicona pokazem tropienia po śladach, które celowo zostawiła jedna z uczennic, Dominika Pawul. Pies bezbłędnie i szybko odnalazł zastawioną przez Dominikę rzecz.
Młodzieży pokaz bardzo się podobał. Zwieńczeniem lekcji były liczne pytania o specyfikę pracy z psem tropiącym.

Pokaz wyszkolenia psa policyjnego

Wspólna fotografia przed Komisariatem Policji w Drzewicy


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (772) z dnia 27 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »