tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Polacy nie gęsi

 
Polakom wydaje się z reguły, że doskonale znają język ojczysty. Wystarczy jednak uważnie przysłuchać się wypowiedziom naszych rodaków lub poczytać chociażby komentarze, które umieszczają na forach internetowych by dostrzec, jak wiele brakuje im do doskonałości...

...iż swój język mają ? tymi słowami Mikołaj Rej nawoływał Polaków do posługiwania się językiem ojczystym. Polszczyzna, jak wszem i wobec wiadomo, nie należy do języków łatwych. Niestety my, Polacy, także mówimy coraz bardziej niedbale, a poprawność naszego języka pisanego pozostawia wiele do życzenia?
Liczba błędów, które popełniamy na co dzień, jest naprawdę duża. Publikujemy te, które pojawiają się wśród najczęściej i są naszym zdaniem najbardziej irytujące.
Często słyszymy sformułowanie ?cofnij się do tyłu?. Poprawnie to po prostu ?cofnij się?. Błąd ten jest bardzo popularny. To tak zwany pleonazm, czyli wyrażenie, w którym jeden człon oznacza to samo, co drugi. Taką konstrukcję określa się także mianem ?masło maślane?. Inne przykłady często spotykanych pleonazmów to: ?kontynuować dalej?, ?spadać w dół? czy ?zabić się na śmierć?.
My, Polacy, nagminnie coś ?włanczamy?. Musimy jednak ?wziąść? sobie do serca, że wszystkie trzy zapisane przez nas w cudzysłwiu określenia są niepoprawne! Poprawnie mówimy zatem tylko i wyłącznie: ?włączać?, ?wziąć? oraz ? jeśli kogoś cytujemy, to możemy stwierdzić, że to, co mówimy jest w cudzym słowie, a więc ?w cudzysłowie?.
Po prostu czasem nie zastanawiamy się nad naszą poprawnością językową i ?idziemy po najmniejszej linii oporu?. Musimy pamiętać jednak, że to nie linia jest najmniejsza, lecz opór, dlatego poprawna forma brzmi: ?iść po linii najmniejszego oporu?.
Jeśli chcemy wreszcie zacząć poprawnie pisać i wypowiadać się, prawdopodobnie cały ?dwutysięczny trzynasty? rok spędzimy ze słownikiem poprawnej polszczyzny w ręku. Rok dwutysięczny był tylko jeden ? jego zapis liczbowy to 2000. Nazwa każdego następnego roku obecnego tysiąclecia powinna zaczynać się od słów ?dwa tysiące?, czyli np. ?dwa tysiące trzynasty?.
Polacy często mają dylemat, czy po liczebnikach porządkowych w datach, w zapisie cyfrowym, powinno się postawić kropkę, czy też nie. Weźmy za przykład 31 stycznia i 10 maja. W danym roku każdy miesiąc występuje tylko raz, natomiast taki zapis sugeruje, że mówimy o trzydziestym pierwszym styczniu lub o dziesiątym maju. Poprawna forma to 31 (trzydziesty pierwszy) stycznia, 10 (dziesiąty) maja. Jeśli natomiast mówilibyśmy o dziesiątym domu, należałoby napisać: 10. dom. Jednak w przypadku liczb oznaczających dni miesiąca, tę kropkę pomijamy.
Absolutnie niedopuszczalne są także ? niestety często możliwe do usłyszenia wśród naszych rodaków ? zapisane w cudzysłowie wyrazy w następującym zdaniu: Zawsze ?lubiałem? jeździć samochodem, dlatego ostatnio ?poszłem? sobie ?kupywać? nowe auto. Jedynym wytłumaczeniem powstania takich form jest zastosowanie niewłaściwej odmiany danego słowa. Co jednak nie znaczy, że należy ich używać. Warto więc zapamiętać poprawne wersje, czyli: ?lubiłem?, ?poszedłem? i ?kupować?.
Wśród błędów w piśmie do najbardziej rażących należą nagminnie występujące formy ?napewno? i ?na prawdę?. Rodacy ? naprawdę warto zapamiętać, jak pisze się te wyrazy. I do poprawnych na pewno nie należą zapisane w cudzysłowie zwroty.
Wśród polskich internautów powszechne jest także stawianie spacji przed znakami przystankowymi typu kropka, przecinek lub wykrzyknik. Spacja może towarzyszyć tylko myślnikowi oraz (ze względów oczywistych) otwieranemu nawiasowi. W każdym innym przypadku jest to bardzo duży błąd.
Przyczyną irytacji może być także nagminne stosowanie określenia ?tu pisze?. Formy bezosobowe, typu ?grzmi, pada, wieje?, odnoszą się do zjawisk nieprzewidywalnych, na które nie mamy wpływu. Jeśli jednak używamy określenia czynności, które zostały przez kogoś wykonane, stosujemy formy osobowe. Ten czasownik sam w sobie nie jest nieosobowy, więc mówimy, że ?ktoś napisał?, albo ?tu napisano?.
Zdarza nam się też, często z lenistwa, czasem z niewiedzy, nie odmieniać nazwisk, co brzmi po prostu karygodnie. Spotykamy się z ?Pawłem Nowak?, czy odwiedzamy ?Jana i Annę Smak?. Polski jest językiem fleksyjnym, musimy zatem pamiętać o odpowiedniej odmianie. Na szczególną uwagę zasługują nazwiska odzwierzęce. Warto wiedzieć, że jeśli nasi znajomi nazywają się np. Gołąb, Osioł czy Wróbel, to zapraszamy: Gołąba, Osioła oraz Wróbela. W przypadku, gdybyśmy zdecydowali się nazwać ich Gołębiem, Osłem czy Wróblem, byłoby to zarówno niezgodne z zasadami obowiązującymi w polszczyźnie, jak i mogłoby urazić osobę noszącą jedno z wymienionych wyżej nazwisk. Także pamiętajmy ? państwo Osiołowie, a nie żadne Osły!
Błędów popełnianych przez Polaków w mowie i piśmie jest zdecydowanie więcej. My wymieniliśmy te najbardziej rażące oraz takie, z których popełniania bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy poprawnie wymawiamy dany zwrot lub wyraz oraz czy aby na pewno bezbłędnie napisaliśmy jakieś sformułowanie, a jeśli mamy wątpliwości zaprzyjaźnijmy się ze słownikiem poprawnej polszczyzny.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (813) z dnia 8 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »