tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pogoda w 2015 roku

 
Prognozy z pożółkłych kalendarzy

Doświadczeni synoptycy twierdzą, że nie ma bardziej skomplikowanego zadania od opracowania długoterminowej prognozy pogody. Ich zdaniem istnieje zbyt wiele przesłanek, by sądzić, iż bez względu na to, jak dużo będziemy wiedzieli o procesach zachodzących w atmosferze i jak duży postęp nastąpi w technologii meteorologicznej, nigdy nie będziemy w stanie prognozować pogody na dłużej niż trzy tygodnie naprzód. Z drugiej strony wszyscy jednak chcą wiedzieć, jaka będzie pogoda za miesiąc czy dwa lub podczas wakacji.
Meteorolodzy wypracowali więc szereg metod, które pozwalają określić ogólne zmiany i trendy, jakim będzie ulegać pogoda przez dłuższy okres czasu. Jednak te prognozy różnią się pod kilkoma względami od krótkoterminowych. Podstawowa różnica polega na tym, że prognozy długoterminowe nie przewidują zmian pogody z dnia na dzień, pokazują jedynie, czy średnia temperatury i opadów dla całego okresu czasu będzie poniżej, powyżej czy może w normie. Nie dowiemy się z nich zatem, czy w czasie naszego urlopu będzie ładna pogoda. Prognozy obejmujące styczeń, luty, lipiec, sierpień i wrzesień są bardziej trafne od tych na marzec, kwiecień, maj, listopad i grudzień, gdyż te ostatnie miesiące są uważane za miesiące przejściowe między zimą a latem i vice versa, a co za tym idzie, pogoda w tych miesiącach jest trudna do przewidzenia. Ponadto prognozowanie temperatury wydaje się być łatwiejsze od prognozowania opadów, gdyż temperatura jest zawsze i wszędzie, a różnice temperatur w obrębie stosunkowo małego obszaru są nieduże; natomiast opady występują w ściśle określonym miejscu i czasie, a ich intensywność w obrębie stosunkowo małego obszaru może być bardzo różna.
Czegóż zatem na podstawie dawnych reguł i kalendarzy możemy się spodziewać w poszczególnych porach i miesiącach 2015 roku?
Od wiosny symboliczne panowanie nad 2015 rokiem przejmuje planeta Jowisz, a to oznacza, że będzie on pomyślny nie tylko dla pogody i urodzajów, ale również dla ludzi i zwierząt. Rok panowania Jowisza tak opisywały staropolskie kalendarze: Rok Jowisza bywa piękny, jasny, miernie mokry i nieco wietrzny, jest naturze ludzkiej przyjazny.

Pory roku
Zima (jeszcze panowanie Saturna): Bardzo zmienna ? po dużych mrozach i śniegu nagłe odwilże, deszcze i znaczne podwyższenia temperatury. Mroźno może być w końcu stycznia i jeszcze w lutym. W roku Jowisza zazwyczaj później pojawia się prawdziwe wiosenne ocieplenie i przez to powolniejszy jest wiosenny wzrost roślin.
Wiosna: Początek raczej wilgotny z umiarkowanymi temperaturami. Częste zmiany pogody. Od ostrego ataku zimy, aż po gwałtowne ocieplenie. Większe ocieplenie dopiero w maju. Możliwe burze z obfitymi opadami. Ogólnie więcej deszczu, ale też ciepło. Koniec wiosny mokry z burzami. Ale czerwiec ma być gorący.
Lato: Początek mało przyjemny, mokry, wilgotny, zmienny, wietrzny. Mało dni pogodnych. Za to na przełomie lipca i sierpnia może być upalnie, gorąco. Mogą występować silne burze i nawałnice, utrudniające żniwa.
Jesień: Dosyć liczne zmiany pogody, anomalia, deszcze, chmury i wiatry. Dosyć ciepły i suchy może być głównie wrzesień. Druga część jesieni wietrzna, mglista z pierwszymi opadami śniegu.
Zima 2015/16: Nadejdzie zgodnie z kalendarzem, z mrozem i obfitymi opadami śniegu. Druga połowa łagodniejsza, ale niewykluczone opady śniegu z deszczem i deszczu.

Miesiące

Styczeń
Częste zmiany pogody połączone z dość silnymi wiatrami. Opady śniegu umiarkowane albo niewielkie. W połowie miesiąca odwilż, opady deszczu i wiatr. Potem możliwy powrót mrozów. Sucho i pogodnie pod koniec miesiąca.

Luty
W pierwszej połowie podobny do stycznia. Aura typowo zimowa. Nocami należy spodziewać się silnych mrozów. Silniejsza odwilż w drugiej dekadzie, wtedy więcej opadów śniegu i śniegu z deszczem połączonych z nieprzyjemnym wiatrem Stopniowo wiatry uciszą się, przybędzie dni pogodnych, wręcz ciepłych. Natomiast noce nadal bardzo mroźne.

Marzec
Na początku jeszcze chłody, nocne mrozy i suche, nieprzyjemne wiatry. Około połowy marca dosyć pogodnie, jednak możliwe są też opady śniegu, śniegu z deszczem. W okolicach przesilenia wiosennego (początek wiosny 20 marca o godz. 23.45) możliwe zmiany, opady i chłodniej. Za to koniec marca wyraźnie przedwiosenny. Pod koniec Wielkiego Tygodnia mimo ocieplenia w dzień, w nocy możliwe przymrozki.

Kwiecień
Zacznie się bardzo ładnie i taka pogoda powinna utrzymać się do Wielkanocy. Po świętach chłodniej, możliwe nawet lokalne nocne przymrozki i suche zimne wiatry. Bardzo zmiennie w drugiej dekadzie, spore ocieplenie dopiero w ostatniej dekadzie. W końcu miesiąca niewykluczone nawet burze. Nocami natomiast bardzo chłodno.

Maj
Na początku miesiąca przyjemnie i ciepło w dzień, ale w nocy możliwe przygruntowe przymrozki. Potem zmienna aura, przelotne opady deszczu na zmianę z rozpogodzeniami W okolicy zimnych ogrodników chłodniejsze wiatry z północy i przymrozki. Po "zimnej Zośce" poprawa pogody, więcej dni słonecznych i ciepłych.

Czerwiec
Pierwszy tydzień pogodny z chłodnymi nocami i dość ostrym powietrzem. Potem ocieplenie, liczne burze aż do bardzo ciepłych i parnych dni z gwałtownymi burzami i ulewami. Po powitaniu lata (21 o godz. 18.38), nagłe wzrosty temperatury i ulewy w trzeciej dekadzie. Dominować będą dni ciepłe, wręcz upalne, ale z opadami i chmurami.

Lipiec
Początek lipca wilgotny i deszczowy, ciepły ale nie upalny. Burze i ulewy lokalnie dosyć silne. W połowie miesiąca duża ilość dni pogodnych i słonecznych, opady rzadkie i niezbyt obfite. Groźba suszy i okresowych braków wody w glebie. Do końca lipca upalna pogoda, może to być najcieplejszy okres tegorocznego lata.

Sierpień
Początek miesiąca nadal ciepły z typowo letnią pogodą. W połowie miesiąca możliwe obfite opady deszczu i burze. Potem znów ciepło i bezchmurnie, ale po wyraźnie chłodnych nocach pojawią się już poranne zamglenia. Do końca miesiąca pogodnie, słonecznie i ciepło w dzień, ale noce z temperaturami jesiennymi.

Wrzesień
Zdecydowanie bardziej słonecznie i sucho niż zazwyczaj. Niewykluczone przelotne opady, silne wiatry, a nawet pierwszy śnieg w górach. Początek zmienny z opadami a potem przewaga dni suchych, słonecznych i ciepłych. Noce jednak chłodne z możliwymi przymrozkami. Większa ilość opadów deszczu pod koniec miesiąca.

Październik
Sporo dni chłodnych i wilgotnych. Licznym chmurom z deszczem towarzyszyć będzie silny wiatr. Dni ciepłych i pogodnych, charakterystycznych dla babiego lata więcej w pierwszej połowie miesiąca. Potem stopniowe ochładzanie, częstsze opady, zamglenia. Przy dość ładnej pogodzie przymrozki, szron i mgły. W ostatniej dekadzie możliwy napływ bardzo zimnego, wręcz mroźnego, powietrza

Listopad
Niejednolity miesiąc. Zacznie się ładną i bardzo wietrzną pogodą, okresowo może być jednak bardzo chłodno, wręcz zimowo. W połowie listopada może pojawić się pierwszy śnieg. Kolejne dni raczej słoneczne. Następny atak chłodu pod koniec drugiej dekady. Potem do końca miesiąca raczej nieprzyjemna pogoda ? szaro, buro i mglisto.

Grudzień
Można oczekiwać sporo dni z zimową, chłodną aurą, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca. Opadów i dni pochmurnych może być dosyć dużo. Święta mogą przywitać nas zimową aurą. Koniec miesiąca wyraźnie zimniejszy, mroźny i wietrzny.
Taka prognoza pogody wynika z dawnych obserwacji i starych kalendarzy. Ogólnie rok 2015 będzie ciepły, wietrzny i mokry. Na wszelki wypadek przypominamy, że każdego roku w pełni sprawdza się tylko jedna dawna prognoza: Jeśli na świętego Prota (11 IX) jest pogoda albo słota, to na świętego Nikodema (15 IX) deszcz pada albo go nie ma.

Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (913) z dnia 16 Stycznia 2015r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »