tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Podwójne zwycięstwo Grzegorza Kiljanka

 
Kajakarstwo górskieGrzegorz Kiljanek świetnie rozpoczął olimpijski sezonW miniony weekend odbyły się pierwsze krajowe regaty slalomu kajakowego. Krakowskie Slalomy połączone z Grand Prix Krakowa rozpoczynały cykl eliminacji do reprezentacji Polski seniorów. Stanowiły również początek drugiego etapu krajowej kwalifikacji olimpijskiej. Ich wyniki były więc niezwykle istotne.
Do rywalizacji na torze Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Kajakowego przystąpiło 120 osad z Polski, Słowacji, Rosji, Niemiec, Kazachstanu i Nowej Zelandii. Ludowy Klub Kajakowy Drzewica reprezentowali seniorzy i juniorzy.
Największa presja spoczywała na barkach walczącego o Igrzyska Olimpijskie Grzegorza Kiljanka. Celem doświadczonego kanadyjkarza z Drzewicy była wygrana, i to najlepiej podwójna. Co bardzo cieszy, plan został zrealizowany w stu procentach.
Zarówno w sobotę jak i niedzielę rozegrano eliminacje oraz finały we wszystkich konkurencjach. O końcowych klasyfikacjach decydowały przejazdy finałowe.
Otwarcie Krakowskich Slalomów odbyło się 14 kwietnia. Sobotnim regatom towarzyszyła wiosenna pogoda.
W C?1 mężczyzn rywalizowało 37 zawodników. Najlepszy okazał się Grzegorz Kiljanek, który w finale wyraźnie pokonał najgroźniejszego rywala, Grzegorza Wójsa ze Startu Nowy Sącz. ?Mały? popłynął bez punktów karnych, uzyskując 102,09 pkt. Rezultat Wójsa to 106,49. Trzeci był Arkadiusz Nieć ze Startu (107,36).
Poza Kiljankiem LKK reprezentowało jeszcze czterech kanadyjkarzy. Bardzo ładnie popłynął Bartosz Łęgosz, który wywalczył dziesiątą pozycję z dorobkiem 117,51 pkt. Paweł Smolarski był szesnasty (123,95), Bartosz Orłowski dwudziesty czwarty (140,46), Przemysław Nowak dwudziesty piąty (141,66).
W kajakach jedynkach mężczyzn na starcie stanęło 34 zawodników. Drzewica wystawiła do boju dwóch kajakarzy. Damian Stanik zajął czternaste miejsce z czasem 108,04 s. Oczko niżej sklasyfikowano Bartosza Dębowskiego, który uzyskał wynik 108,86 przy 4 punktach karnych. Wygrał Dariusz Popiela ze Spójni Warszawa (90,43).
Do konkurencji dwójek kanadyjek przystąpiło 18 osad. Drzewicka dwójka Michał Madzio ? Adrian Wlazło uplasowała się na dziewiątej pozycji z wynikiem 136,27 pkt, przy 6 punktach karnych. Wygrała osada Piotr Szczepański ? Marcin Pochwała z KKK Kraków (108,42).
Drugiego dnia regat aura nie była już tak łaskawa. W Krakowie, podobnie zresztą jak w Drzewicy, padał deszcz, mocno wiało i było zimno. Takie warunki atmosferyczne stanowiły dla górali kolejne utrudnienie.
Grzesiek Kiljanek poradził sobie i z pogodą i z konkurentami. W finale C?1 otrzymał co prawda punkty karne za trącenie tyczki, ale popłynął bardzo szybko, dzięki czemu nawet strata dwóch sekund nie pozbawiła go zwycięstwa. Osiągnął rezultat 97,25 i po raz drugi cieszył się z bardzo ważnej wygranej. Drugie miejsce zajął Wojciech Pasiut (98,35), trzecie Rafał Kij (100,65) ? obaj ze Startu Nowy Sącz. Wójs był dopiero siódmy (103,49).
Drzewicka młodzież zanotowała rezultaty zbliżone do sobotnich. Bartek Łęgosz wywalczył jedenastą pozycję (112,71), Przemek Nowak dwudziestą trzecią (133,25), Bartek Orłowski dwudziestą czwartą (135,06). Nie powiodło się natomiast Pawłowi Smolarskiemu, któremu sędziowie przyznali 102 punkty karne. Paweł był ostatecznie trzydziesty trzeci (206,38).
W finale K?1 mężczyzn bardzo ładnie popłynął Bartek Dębowski. Wszedł do najlepszej dziesiątki z ósmym rezultatem (97,79). Damian Stanik zrezygnował z finałowego startu z powodu choroby. Zwyciężył Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) ? 85,15.
Dwójka Michał Madzio ? Adrian Wlazło zajęła siódmą pozycję z czasem 116,68. Do zwycięskiej osady Szczepański ? Pochwała straciła niecałe 11 s.
Zawody w Krakowie były bardzo udane przede wszystkim dla Grzegorza Kiljanka. Podwójnym zwycięstwem na Wiśle ?Mały? praktycznie zapewnił sobie miejsce w ścisłym składzie kadry Polski na najważniejsze regaty pierwszej części sezonu. Zwiększył też swoje szanse na wyjazd do Londynu. Do wywalczenia biletu na igrzyska droga jednak daleka i zawiła.
Jedno jest pewno ? wiedzie ona przez Liptowski Mikulasz, gdzie w najbliższy weekend, 21 i 22 kwietnia zostaną rozegrane 28. Międzynarodowe Liptowskie Slalomy. Podobnie jak w Krakowie regaty będą stanowić kwalifikację do reprezentacji seniorów (ostatnią) oraz olimpijską. Liczymy, że również na Słowacji Grzesiek okaże się najlepszym z Polaków. Na tatrzańskiej rzece Vah trenuje od poniedziałku.
W zawodach wystąpi także młodzież LKK. Nasi górale pod opieką trenera Włodzimierza Dębowskiego dotrą do Liptowskiego Mikulasza przed weekendem.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (771) z dnia 20 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »