tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Podwójne święto w Drzewicy

 
We wtorek odbyły się gminne obchody święta Konstytucji 3 maja oraz Dnia Strażaka. Przebiegały według sprawdzonego scenariusza, choć w ostatniej części ? ze względu na pogodę ? zostały lekko zmodyfikowaneMaria Teresa Nowakowska i Marian Kłobucki ze Złotymi Znakami Związku ZOSP RPZgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęły się od zbiórki przed remizą OSP, skąd w asyście młodzieżowej orkiestry dętej z Ośrodka Kultury przemaszerowano do kościoła pw. św. Łukasza. Okolicznościową mszę w intencji ojczyzny koncelebrowali m.in. proboszcz parafii w Drzewicy ks. Adam Płuciennik, powiatowy kapelan strażaków ks. Leszek Sokół i kapelan strażaków gminy Drzewica ks. prałat Stanisław Madej.
Po nabożeństwie uczestnicy obchodów ? mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i organizacji, strażacy, harcerze, ?Strzelcy? oraz zaproszeni goście ? przeszli pod pomnik pamięci na placu Wolności, gdzie odbyły się główne obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku nie przebiegały w pięknej, majowej pogodzie. Na dworze panował iście listopadowy chłód.
Ceremonię poprowadził gminny komendant ochrony przeciwpożarowej, bryg. Marian Kłobucki, a dowódcą uroczystości był druh Ryszard Sobkiewicz. Zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Marii Teresy Nowakowskiej. Odczytano również listy od posła Roberta Telusa i wicewojewody łódzkiej Krystyny Ozgi. Podczas składania wieńców pod pomnikiem jak zawsze wielkie brawa zebrała delegacja Przedszkola Samorządowego. Podsumowując święto komendant Kłobucki podziękował mieszkańcom za udział i stwierdził, że takie uroczystości są doskonałą lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia.
Obchody Dnia Strażaka 2011 miały miejsce przed remizą. Odbywały się z udziałem przedstawicieli władz strażackich różnego szczebla, m.in. komendanta powiatowego PSP st. bryg. Stanisława Sagalary oraz członka prezydium zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Tadeusza Wojciechowskiego.
Nie zabrakło podziękowań i życzeń dla druhów oraz już tradycyjnie przy takich okazjach medali i odznaczeń. W tym roku lista uhonorowanych jest wyjątkowo długa. Dodajmy, że część wyróżnień została wręczona nie przed strażnicą, ale w szkole podstawowej, gdzie z powodu zimna i rzęsistego deszczu (śnieg zaczął padać później) druhowie przenieśli się szybciej niż planowali.
Najwyższe odznaczenie strażackie ? Złoty Znak Związku OSP RP ? otrzymali przewodnicząca Rady GiM druhna Maria Teresa Nowakowska oraz gminny komendant ochrony ppoż. Marian Kłobucki. Wyróżnienie przyznało prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie.
Minister spraw wewnętrznych i administracji nadał brązowe odznaki ?Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej? Ryszardowi Sobkiewiczowi z OSP w Drzewicy i Tadeuszowi Połciowi z OSP w Krzczonowie.
Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP przyznał medale ?Za zasługi dla pożarnictwa?. Złote medale ? nadane ponownie ? otrzymali Józef Kolasa i Stanisław Bubiec z OSP w Domasznie (wyróżnienie odebrali 1 maja podczas uroczystości w swojej rodzinnej miejscowości) oraz Antoni Pietrasik i Jan Białek z OSP w Zakościelu.
Złote medale dostali Tomasz Sochański i Andrzej Kwiecień (OSP w Brzustowcu) oraz Jacek Dziurzyński (OSP w Zakościelu). Medale srebrne wręczono Piotrowi Szklarczykowi (OSP w Zakościelu) i współpracującemu z zarządem Oddziału Miejsko?Gminnego ZOSP RP Waldemarowi Pęczkowskiemu z Tygodnika Opoczyńskiego (w imieniu swoim i redakcji serdecznie dziękuję). Medale brązowe otrzymali Łukasz Sołtysiak i Ryszard Owczarski (OSP w Brzustowcu), Jarosław Kucharczyk i Robert Garncarek (OSP w Zakościelu), Łukasz Nowak i Michał Kowalczyk (OSP w Radzicach).
Na odznaki ?Wzorowy strażak? zasłużyli: Zdzisław Wiktorowicz, Adam Zaraś, Grzegorz Dziurzyński (OSP w Zakościelu), Adam Stępień, Piotr Stępień i Adam Wijata (OSP w Brzustowcu) oraz Paweł Klata (OSP w Drzewicy).
Odznaki za wysługę lat w pożarnictwie otrzymali: Tadeusz Wronkowski z OSP w Radzicach ? za 35 lat, Wiesław Stępień z OSP w Drzewicy, Alojzy Matysiak z OSP w Radzicach i Andrzej Kwiecień z OSP w Brzustowcu ? za 30 lat, Tomasz Sochański i Artur Wijata z OSP w Brzustowcu ? za 15 lat, Andrzej Sochański, Andrzej Stępień i Michał Sołtysiak z OSP w Brzustowcu ? za 10 lat.
Brązowe odznaki ?Młodzieżowa drużyna pożarnicza? odebrali druhowie z Brzustowca: Marek Kwiecień, Karol Kopeć, Mikołaj Wojda, Sławomir Kuc, Przemysław Owczarski, Tomasz Owczarski, Mateusz Jakubczyk i Damian Gruszczelak.
Obchody Dnia Strażaka zakończył poczęstunek w szkole


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (721) z dnia 6 Maja 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »