tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Podwójne święto w Drzewicy

 
Przy licznym udziale mieszkańców, władz samorządowych, druhów strażaków i gości odbywały się w Drzewicy miejsko?gminne obchody 3 Maja oraz Dnia Strażaka. Uroczystościom towarzyszyła bardzo podniosła, patriotyczna atmosfera. A i pogoda okazała się łaskawa. Akurat w piątkowe południe nie padało

Doroczne obchody zainaugurowała msza w kościele pw. św. Łukasza, koncelebrowana przez powiatowego kapelana strażaków, ks. Leszka Sokoła, kapelana gminnego, ks. prałata Stanisława Madeja oraz proboszcza parafii w Drzewicy, ks. kan. Adama Płuciennika. Podczas nabożeństwa nie zabrakło odniesień do dramatycznej akcji ratowniczej na drzewickim stawie.
Po raz kolejny podziękowano strażakom i policjantom, którzy 1 marca jako pierwsi ruszyli na pomoc poszkodowanym, narażając własne życie. W dowód wdzięczności ratownicy otrzymali obraz przedstawiający patrona strażaków ? św. Floriana, aby opatrzność nadal nad nimi czuwała. W imieniu wyróżnionych podarunek od powiatowego kapelana strażaków odebrał naczelnik OSP w Drzewicy, druh Ryszard Sobkiewicz.

Ceremonia pod pomnikiem
Główna część obchodów 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja miała miejsce przy pomniku na placu Wolności. Ceremonię poprowadził gminny komendant ochrony przeciwpożarowej, bryg. Marian Kłobucki, natomiast dowódcą uroczystości był druh Ryszard Sobkiewicz. Oprawę muzyczną zapewniła młodzieżowa orkiestra dęta z Ośrodka Kultury.
Po hymnie narodowym, podniesieniu flagi na maszt i powitaniu zebranych głos zabrał burmistrz Janusz Reszelewski. W swoim przemówieniu nawiązał do reform, które przyniosła Konstytucja 3 maja, a także czasów współczesnych. Poseł Robert Telus odczytał okolicznościowy list.
Składaniu wieńców i kwiatów pod pomnikiem towarzyszył nastrój skupienia i zadumy. Już tradycyjnie wielkie brawa zebrała delegacja Przedszkola Samorządowego, w tym roku wyjątkowo liczna. Na zakończenie wszyscy wysłuchali "Roty".

Strażackie odznaczenia
Obchody Dnia Strażaka zorganizowano przez remizą OSP. Meldunek od dowódcy uroczystości odebrał druh Tadeusz Cisowski, wiceprezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Orkiestra po raz drugi odegrała "Mazurka Dąbrowskiego", a poczet flagowy wciągnął biało?czerwoną na maszt.
Spotkanie stanowiło formę podziękowania druhom strażakom za ich całoroczny trud, gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz obecność podczas lokalnych uroczystości. W stronę bohaterów dnia popłynęły słowa uznania, gratulacje i życzenia. Odczytano listy z okazji Dnia Strażaka, nadesłane przez prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP, Waldemara Pawlaka oraz posłankę Krystynę Ozgę, członkinię prezydium ZG ZOSP RP.
? W naszej gminie mamy 11 jednostek OSP i ponad 300 strażaków ochotników, którzy czynnie służą mieszkańcom ? poinformował prezes zarządu Oddziału Miejsko?Gminnego ZOSP RP, burmistrz Janusz Reszelewski. ? W ostatnich latach gros środków finansowych przeznaczaliśmy na modernizację strażnic. Teraz kończymy remonty budynków, dlatego w najbliższym czasie chcemy wrócić do wymiany samochodów pożarniczych. Z jednej strony chodzi o to, by jednostki były bardziej mobilne i lepiej wyposażone. Z drugiej, chcemy przyciągnąć do straży młodzież. Nowe, dobrej jakości samochody mogą być taką zachętą.
Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta, druhna Maria Teresa Nowakowska podkreśliła, że strażacy stanowią elitę w swoich miejscowościach. Pełnienie przez nich zaszczytnego obowiązku wobec narodu i lokalnej społeczności to wyraz patriotyzmu.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie strażackich odznaczeń i wyróżnień. Lista odznaczonych jest wyjątkowo długa.
Medal honorowy im. Bolesława Chomicza, nadawany przez Zarząd Główny ZOSP RP, otrzymała za całokształt działalności Ochotnicza Straż Pożarna w Drzewicy. Order odebrał prezes jednostki, druh Mieczysław Pluta.
Minister spraw wewnętrznych przyznał srebrną odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" bryg. Marianowi Kłobuckiemu, gminnemu komendantowi ochrony przeciwpożarowej. Akt nadania odznaki odczytał komendant powiatowy PSP, st. bryg. Stanisław Sagalara.
Liczna grupa druhów odebrała odznaczenia korporacyjne ZOSP RP. Po pierwsze, medale "Za zasługi dla pożarnictwa".
Złote medale otrzymali: Hieronim Staniszewski i Kazimierz Pluta (OSP w Drzewicy) oraz Zdzisław Nowak (OSP w Krzczonowie).
Sylwetkę pierwszego z odznaczonych przybliżył bryg. Kłobucki. Jak powiedział, Hieronim Staniszewski to wieloletni członek strażackiej orkiestry dętej w Drzewicy. Występował w niej od 1952 roku, grając na kornecie a później na alcie. Co ciekawe, swój ostatni koncert orkiestra dała w 2000 roku na Okęciu, kiedy witała wracających z Sydney srebrnych medalistów olimpijskich, Krzysztofa Kołomańskiego i Michała Staniszewskiego ? syna pana Hieronima.
Srebrne medale przyznano: Janowi Gmajowi (OSP w Zakościelu), Grzegorzowi Madejowi i Andrzejowi Kowalskiemu (OSP w Krzczonowie) oraz Tomaszowi Wronie (OSP w Domasznie).
Medale brązowe odebrali: Andrzej Pawul (OSP w Dąbrówce), Mariusz Szczepanik, Mieczysław Sobkiewicz (OSP w Drzewicy), Paweł Jakubczyk, Zbigniew Grudziecki (OSP w Radzicach) i Grzegorz Dziurzyński (OSP w Zakościelu).
Na odznaki "Strażak wzorowy" zasłużyli: Łukasz Klata, Krzysztof Nowak, Zdzisław Sobkiewicz, Marcin Wasiak (OSP w Drzewicy), Rafał Stępniak (OSP w Radzicach), Radosław Rzeźnik, Robert Garncarek, Adam Zaraś (OSP w Zakościelu), Adam Oleksik (OSP w Jelni).
Brązowe odznaki "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" powędrowały do Radosława Stępnia, Damiana Piecyka i Alberta Piecyka (OSP w Jelni).
Odznaki za wysługę lat otrzymali Wiesław Stępień z OSP w Drzewicy (30 lat w straży) oraz Andrzej Kopeć i Jerzy Urbańczyk z OSP w Jelni (20 lat w straży).
Były też listy pochwalne od burmistrza. Odebrali je druhowie wyróżniający się w akcjach, pracy na rzecz OSP czy strażackich szkoleniach: Ryszard Sobkiewicz, Norbert Szczepanik, Stanisław Chojnacki, Kazimierz Pluta, Mariusz Szczepanik, Łukasz Klata, Zdzisław Sobkiewicz (OSP w Drzewicy, uczestnicy marcowej akcji na stawie), Andrzej Sochański (OSP w Brzustowcu), Tadeusz Połeć (OSP w Krzczonowie), Waldemar Kałużny (OSP w Radzicach), Władysław Węgrecki (OSP w Jelni), Józef Kasicki (OSP w Dąbrówce) i Marcin Bednarczyk (OSP w Radzicach).
Po uroczystości przemaszerowano do szkoły podstawowej, gdzie na wszystkich czekał obiad.

Obchody w Domasznie
Pięć dni wcześniej ? w niedzielę, 28 kwietnia ? lokalne obchody Dnia Strażaka zorganizowała jednostka OSP w Domasznie. Z zaproszenia skorzystali mieszkańcy, przedstawiciele gminnego samorządu i władz strażackich a także druhowie z Drzewicy. Uroczystości uświetniła swą grą młodzieżowa orkiestra dęta.
Oficjalna ceremonia, poprzedzona mszą w miejscowym kościele, odbyła się na placu przed strażnicą. Najwięcej zadowolenia przyniosła odznaczonym strażakom.
Złote medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Władysław Gapys, Józef Olborski i Zbigniew Bubiec. Ze srebrnego medalu cieszył się Marcin Kolasa. Brązowe nadano Zdzisławowi Kwiatkowskiemu i Stanisławowi Kwiatkowskiemu.
Listy pochwalne odebrali: Józef Kolasa (kronikarz jednostki, ponad 70 lat w OSP), Stanisław Kolasa, Józef Olborski, Władysław Gapys, Mirosław Stolarczyk, Marcin Dobrodziej, Radosław Włodarczyk i Marcin Kolasa.
Nie zabrakło oczywiście części kulinarnej. O świąteczny obiad postarały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Spotkanie w nowej świetlicy przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze.
Pod pomnik zmierza delegacja Przedszkola SamorządowegoDruhna Maria Teresa Nowakowska gratuluje prezesowi Mieczysławowi Plucie medalu honorowego im. Bolesława Chomicza, który nadano OSP w DrzewicyBryg. Marian Kłobucki (z prawej) otrzymał srebrną odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej"Złote medale "Za zasługi dla pożarnictwa" odbierają Hieronim Staniszewski i Zdzisław Nowak


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »