tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Podwójne święto Żarnowa

 
W sobotę i niedzielę, 31 sierpnia i 1 września odbyły się Dni Żarnowa i dożynki gminne. Było spotkanie z historią, występy dzieci i koncerty. Zabrakło chyba tylko gości z zewnątrz, którzy tego dnia bawili na dożynkach powiatowo–gminnych w SławnieWieńce ośpiewały gospodynie z Miedznej Murowanej


Już po raz dziewiąty mieszkańcy Żarnowa i pozostałych miejscowości z terenu gminy spotkali się na Dniach Żarnowa. Jak co roku zorganizowano je na przełomie sierpnia i września, razem z dożynkami gminnymi. Liczne imprezy były okazją nie tylko do zabawy i integracji lokalnego środowiska, ale również do poznawania historii regionu i zapoznania się z przedsięwzięciami podejmowanymi w gminie w ciągu ostatniego roku.
Obchody rozpoczęły "Żarnowskie spotkania z historią", zorganizowane w miejscowym Domu Kultury. W tym roku poświęcono je pamięci wybitnych żarnowian, ofiar kampanii wrześniowej 1939 roku – ks. prof. Antoniemu Roszkowskiemu, który zginął 6 września w wyniku nalotu bombowego oraz por. Ignacemu Tyczyńskiemu, dowódcy 1 kompanii 69 pp, który zginął 11 września w bitwie pod Bzurą.
Uczestnicy spotkania wspominali również Żarnów z okresu lat 60. ubiegłego wieku. Okazja ku temu była projekcja fragmentu filmu "Świadectwo urodzenia". Nie zabrakło również prezentacji multimedialnej o historii regionu oraz wystawy okolicznościowej. Swoimi spostrzeżeniami i refleksjami uczestnicy "Żarnowskich spotkań z historią" mogli się podzielić w trakcie spotkania integracyjnego.
Właściwe świętowanie Dni Żarnowa rozpoczęło się po południu na placu targowym, przez miejscowych zwanym Targowicą. Po oficjalnym otwarciu na scenie pojawili się uczniowie SP w Żarnowie, którzy zaprezentowali program muzyczno–wokalny zatytułowany "Nasze najpiękniejsze…". Następnie uczennice SP w Klewie wystąpiły w tańcach współczesnych. Widzowie oklaskiwali również gimnazjalistów, którzy pokazali parodię "Balladyny" Juliusza Słowackiego oraz uczestników żarnowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, wystepujących z programem wokalno–muzycznym.
Późnym popołudniem ruszyły koncerty – głównie muzyków discopolowych. Publiczność zabawiały zespoły Kalimero i Kasaraba oraz gwiazda wieczoru – kultowy wśród miłośników disco polo zespół Milano. Późnym wieczorem publiczność bawiła się przy największych hitach lat 70., 80. i 90., a nocą na party dance. Z powodu braku kandydatek nie odbyły się zapowiadane na ten dzień wybory Miss Gminy Żarnów.
Niedzielne dożynki rozpoczęły się mszą dziękczynną w kościele św. Mikołaja. Później ustawił się korowód, który prowadzony przez Orkiestrę Miejską z Opoczna przemaszerował ulicami Żarnowa na plac targowy. Żarnowianie, wśród których nie zabrakło osób w strojach ludowych, ponieśli w nim nie tylko dożynkowy bochen chleba, ale również wieńce wykonane przez poszczególne sołectwa. Ustawiono je pod scenę, aby każdy mógł je obejrzeć.
Część oficjalną zainaugurowali starostowie dożynkowi, którymi byli Renata Gretka oraz Ryszard Szczegielniak, oboje z Budkowa. Chlebem i solą powitali gospodarzy dożynek – wójta Krzysztofa Nawrockiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Gawrysia, którzy z rąk starostów przyjęli bochen chleba wypieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów i obiecali, że będą go dzielić sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło.
Chleba nie zabrakło, zabrakło gości z zewnątrz. "Skradli" ich organizatorzy dożynek powiatowo–gminnych w Sławnie. Nie było nikogo z województwa, a władze powiatowe reprezentowali radny powiatowy Marcin Baranowski oraz dyrektorka Wydziału Oświaty i Funduszy Unijnych starostwa, Małgorzata Grzesińska. Była Marianna Rożej z opoczyńskiego sanepidu oraz mł. bryg. Andrzej Śpiewak i st. kpt. Tadeusz Brola z PSP. Na ławkach pod sceną oraz przy stolikach zasiedli głównie mieszkańcy Żarnowa i okolicznych miejscowości, sołtysi, radni i pracownicy Urzędu Gminy.
W części obrzędowej nie zabrakło tradycyjnego ośpiewania wieńców dożynkowych, w którym mieszkanki Miedznej Murowanej z humorem i docinkami pochwaliły władze gminy, ale też wytknęły ich wady i przywary. Po ludowych nutach przyszła pora na atrakcje dla dzieci. Przygotowano dla nich przeboje bajkowe, kwiz z nagrodami, zabawy i konkursy, dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz karate. Po południu swoją twórczość zaprezentowali lokalni artyści amatorzy, których w gminie Żarnów nie brakuje. Wieczorem znowu były koncerty. Wystąpił zespół młodzieżowy Dazed, gwiazdami wieczoru były zespół Buenos Ares oraz Servis. Dyskoteka pod gwiazdami potrwała do późnych godzin nocnych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (844) z dnia 13 Września 2013r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »