tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Podwójne święto w Drzewicy

 
W miniony poniedziałek mieszkańcy Drzewicy i okolic uczestniczyli w obchodach Święta Konstytucji 3 maja i Dnia Strażaka, które połączono z przekazaniem nowego wozu pożarniczegoTuż po poświęceniu „merca”


Zgodnie z tradycją uroczystości zapoczątkowała msza w intencji ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Łukasza. Podczas nabożeństwa odbyła się ceremonia wręczenia nominacji na nowego kapelana strażaków gminy i miasta. Dekret mianujący ks. prałata Stanisława Madeja duszpasterzem strażaków wydał biskup radomski Henryk Tomasik. Oprócz gratulacji i życzeń były proboszcz parafii w Drzewicy otrzymał czapkę strażacką.
Centralne obchody Święta Konstytucji 3 maja zorganizowano pod pomnikiem na placu Wolności. Wzięły w nich udział tłumy mieszkańców, liczne delegacje lokalnych organizacji, placówek i instytucji, strażacy, harcerze i strzelcy oraz wyjątkowo duża grupa gości.
Uroczystości rozpoczęły się minutą ciszy ku czci ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odegraniu przez młodzieżową orkiestrę dętą Mazurka Dąbrowskiego i powitaniach przyszedł czas na przemówienia. Okolicznościowy referat wygłosił burmistrz Janusz Reszelewski, głos zabrał również poseł Robert Telus.
W trakcie składania kwiatów pod pomnikiem wielkie brawa i to kilkukrotne, otrzymała delegacja Przedszkola Samorządowego. Dopełnieniem były pieśni patriotyczne, których wysłuchano na zakończenie. Prowadzący uroczystość gminny komendant ochrony przeciwpożarowej Marian Kłobucki podziękował wszystkim za obecność i zaprosił na doroczne obchody Dnia Strażaka.
Te miały miejsce przed drzewicką strażnicą i przebiegały w równie podniosłej atmosferze. Jak zawsze stanowiły doskonałą okazję do podziękowania druhom za ich całoroczną służbę i do uhonorowania najbardziej zasłużonych strażaków ochotników. W tym roku lista wyróżnionych jest wyjątkowo długa.
Złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, nadane przez zarząd wojewódzkiego oddziału ZOSP RP, otrzymali: prezes zarządu miejsko–gminnego oddziału ZOSR RP w Drzewicy Janusz Reszelewski, Jarosław Tępiński z OSP w Krzczonowie oraz Jan Goszcz z OSP w Jelni. Srebrny medal odebrał Andrzej Sochański z OSP w Brzustowcu, natomiast medale brązowe Franciszek Giziński (OSP w Jelni) i Mieczysław Kwietniewski (OSP w Zakościelu).
Oznakami „Wzorowy strażak”, które przyznaje zarząd powiatowego oddziału ZOSP RP, uhonorowani zostali: Paweł Klata, Mariusz Szczepanik, Andrzej Kopczyński i Mieczysław Sobkiewicz (OSP w Drzewicy), Piotr Barski i Paweł Jakubczyk (OSP w Radzicach), Józef Woźniak (OSP w Zakościelu), Michał Trzeźwiński i Tomasz Stolarczyk (OSP w Domasznie), Tomasz Kowalski (OSP w Krzczonowie) oraz Agata Wijata (OSP w Brzustowcu).
Zarząd miejsko–gminnego oddziału ZOSP RP przyznał odznaki za wysługę lat. Odebrali je: za 55 lat w pożarnictwie Mieczysław Pluta (OSP w Drzewicy), Władysław Gamoń i Franciszek Gapys (OSP w Domasznie) oraz Józef Kowalski (OSP w Krzczonowie); za 45 lat Edward Więckowski (OSP w Jelni); za 40 lat Jan Goszcz (OSP w Jelni), Marian Kowalczyk i Andrzej Grochowski (OSP w Drzewicy); za 35 lat Lech Milczarek i Ryszard Bogatek (OSP w Drzewicy); za 30 lat Zdzisław Kopeć (OSP w Radzicach), Wiesław Pomykała, Wiesław Stępień i Bogdan Niedziałkowski (OSP w Drzewicy); za 20 lat Bogdan Szczepański (OSP w Radzicach) i Piotr Widawski (OSP w Brzustowcu).
Tegoroczne obchody Dnia Strażaka zapiszą się złotymi zgłoskami w historii drzewickiej OSP. W poniedziałek przekazano bowiem na rzecz jednostki nowy wóz pożarniczy. Jak już pisaliśmy, średni samochód ratowniczo–gaśniczy GBA z napędem na cztery koła został kupiony przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
Prezentując historię wszystkich samochodów eksploatowanych w jednostce na przestrzeni lat naczelnik Ryszard Sobkiewicz nie ukrywał radości z najnowszej inwestycji. Komendant Kłobucki przybliżył z kolei parametry techniczne mercerdesa i zaznaczył, że w Drzewicy będzie wreszcie samochód pożarniczy, w kabinie którego zmieści się cały skład sekcji strażackiej.
Po poświęceniu wozu przez księży Marka Maciążka i Damiana Czubaka odbyło się jego uroczyste przekazanie. Kluczyki, dowód rejestracyjny oraz drewnianą rzeźbę w kształcie klucza z wizerunkiem św. Floriana odebrali prezes jednostki Mieczysław Pluta, naczelnik Ryszard Sobkiewicz i kierowca Tomasz Chojnacki. Jeszcze tylko symboliczne przecięcie wstęgi i można było uruchomić „merca”.
W końcowej części obchodów swoje wyróżnienia przyznał samorząd Drzewicy. Statuetki stanowiące formę podziękowania za współpracę i wspieranie OSP na terenie gminy i miasta otrzymali: poseł Robert Telus, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzej Budzyński, radni wojewódzcy Jan Rożenek i Wiktor Olszewski, wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP Tadeusz Cisowski oraz Przemysław Bajor z firmy „Bajor Consulting”.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (669) z dnia 7 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »