W środę, 5 grudnia w Muzeum Regionalnym odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Zagraj mi muzykancie... Tradycyjna opoczyńska muzyka ludowa", współfinansowanego przez ministra kultury i dziedzictwa nNarodowego. Zebrani w sali wystaw czasowych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach poprowadzonych przez etnomuzykologa dr. Jana Łuczkowskiego
Na uroczystym podsumowaniu projektu do muzeum przybyli miłośnicy muzyki ludowej. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 r., w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytetu ? Kultura Ludowa. Instytucją zarzązającą programem był Departament Narodowych Instytucji Kultury, a zadanie dotyczyło stworzenia pełnej dokumentacji, zarchiwizowania, udostępniania i ochrony unikalnych zjawisk kultury ludowej w tym sztuki i rękodzieła ludowego, gwary, muzyki, tańca, śpiewu, obrzędowości. Projekt wsparła finansowo Ceramika Paradyż.
Inspiracją dla projektu była wizyta w mieście ekipy z Telewizji Łódź, którzy nagrywali program m.in. o obrzędach i historii miasta. Wtedy też do dyrektora muzeum przyszedł redaktor, który zwrócił się z prośbą o udostępnienie do filmu podkładu muzycznego. I to właśnie była inspiracją do działania, bo przecież do tej pory muzyki ludowej na nośnikach cyfrowych nie było.
Na płycie zatytułowanej "Zagraj mi muzykancie..." znalazły się nagrania z końca lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, przechowywane w zbiorach muzeum w postaci taśm i kaset magnetofonowych. Oczywiście tylko wybrane utwory. Na płycie można usłyszeć śpiewaków, zespoły śpiewacze oraz instrumentalistów. Muzykę przeniesiono na cyfrowe nośniki dźwięku, dokoano ich masteringu, czyli obróbki dźwiękowej. Wybór utworów został wydany na płycie CD, wraz z charakterystyką kontekstu etnograficznego. Jest to pierwsze CD z muzyką regionu zebraną w jedną całość jako szeroką prezentację muzycznej spuścizny naszego regionu. Nagraniami już zainteresowała się znana "Kapela ze wsi Warszawa". Powstała płyta ma być formą oddania hołdu opoczyńskim muzykantom ludowym.
Podczas uroczystości w Muzeum odbyły się warsztaty poprowadzone przez dra Jana Łuczkowskiego, który nagrywał muzykę ludową jeszcze na taśmach i kasetach magnetofonowych. Dr Jan Łuczkowski opowiedział także o trudnościach sprzętowych, swoistej nieufności muzykantów do nagrywającego i późniejszej współpracy z ludowymi "grajkami". Wykładowi towarzyszyła oprawa muzyczna. Widzowie usłyszeli kapelę Juliana Jarzębia, kapelę rodzinną Bińków oraz zespół instruktora Edwarda Rogowskiego.
Kapela akordeonisty Juliana Jarzębia od lat towarzyszyła zespołowi "Opocznianka". W kapeli gra również znakomity skrzypek Stanisław Ksyta oraz bębnista Marian Pabianek. Kapela rodzinna, współpracująca z "Tramblanką", zagrała w składzie: Halina Biniek ? skrzypce, Kamila Biniek?Kaczorowska ? śpiew, bębenek, Radosław Biniek ? harmonia, akordeon. Jako ostatni Edward Rogowski, znany w regionie instruktor zespołów ludowych, zagrał z towarzyszeniem śpiewaczek: Grażyny Zięby z zespołu "Niebowianki" z Wincentynowa oraz Eweliny Kiedrzyńskiej, śpiewającej w "Ciebłowianach". Pewną niespodzianką był występ emerytowanego płka Romana Wołąnkiewicza, grającego oberki na harmonijce ustnej.
W sali wystaw czasowych tego wieczoru zasiedli dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury, przewodniczące kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Opoczno oraz rodziny muzyków utrwalonych na płycie.
Płyta CD "Zagraj mi muzykancie... Tradycyjna opoczyńska muzyka ludowa" trafi do muzeów etnograficznych, bibliotek, instytucji kultury, instruktorów zespołów ludowych. |