Obwodnica wyprowadziła sporą część ruchu drogowego z miasta. Nareszcie, chciałoby się powiedzieć. Pisaliśmy o tym, że trwają prace mające całkowicie wyprowadzić ruch tranzytowy poza Opoczno. Tiry jadące z Żarnowa na Inowłódz będą zmuszone skręcić w ul. Kolberga, obwodnicą przejechać koło Opoczna, następnie na węźle Januszewice wjadą na Piotrkowską, by skręcić w Przemysłową i małą obwodnicą wyjechać na DW nr 726. Z kolei tiry jadące, np z Opoczna SA do Radomia nie będą mogły przejechać przez miasto, tylko z ul. Przmysłowej skręcą w kierunku węzła Januszewice, by tam wjechać na obwodnicę. W chwili obecnej trwają prace nad dokumentacją, potem trzeba będzie przejść proces uzgodnień ale warto poczekać.
Przy okazji można by pomyśleć o ustawieniu znaków, które pomogłyby w promocji miasta jako ośrodka kultury. Pomysł podsunął Waldemar Oszczęda, który w e-meilu do redakcji pisze:
Przebywając niedawno w Opocznie miałem okazję obejrzeć z bliska nową obwodnicę im. Czesława Pawlaczka. Jako drogowca z wykształcenia, interesowały mnie przede wszystkim jej ciekawe rozwiązania techniczne. Przy okazji zauważyłem, że dotychczas nikt nie pomyślał o promocji miasta w postaci sytuowania przy wjazdach właściwych znaków drogowych, informujących o muzeum, zabytkach lub innych atrakcjach. A szkoda, bo przecież polskie prawo i przepisy o ruchu drogowym pozwalają na umieszczanie na drogach znaków kierunku i miejscowości, wśród których znajdują się też znaki umożliwiające promocję turystyczną. We wspominanej grupie znaków drogowych występuje na przykład:
? znak drogowy E?9 oznaczający ?drogowskaz do muzeum?, wskazujący dojazd do muzeum (z nazwą muzeum i miejscowości umieszczoną się na znaku),
? znak drogowy E?10 oznaczający ?drogowskaz do zabytku jako dobra kultury?, wskazujący dojazd od obiektu zabytkowego stanowiącego dobro kultury narodowej (zamek, kościół, cmentarz),
? znak drogowy E?22b oznaczający ?obiekt na samochodowym szlaku turystycznym?, wskazujący kierunek do obiektu, szczególnej atrakcji turystycznej, przy samochodowym szlaku turystycznym,
? znak drogowy E?22c oznaczający ?informację o obiektach turystycznych?, wskazujący obszar miasta, na którym znajduje się szereg godnych uwagi obiektów turystycznych.
W przypadku Opoczna można by było wykorzystać któryś z podanych znaków (np. E?9 Muzeum Regionalne, E?22b z sylwetką zamku kazimierzowskiego i napisem Muzeum Regionalne lub Zamek).
Oczywiście wiadomo, że umieszczanie znaków drogowych podlega procedurze urzędowej i decyzji właściwego organu administracji. Ogólne zasady znakowania dróg znakami, w tym znakami turystycznymi, określają obowiązujące w Polsce przepisy prawne. Zwłaszcza prawo o ruchu drogowym i rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie znaków i sygnałów drogowych, w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach a także w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drodze oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem. Nie sądzę jednak, aby załatwienie właściwej decyzji i jej realizacja były zbyt kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Koszty takiego oznakowania nie wydają się też według danych pochodzących z Internetu, zbyt wysokie. Proponowane znaki umieścić można przy głównych drogach wiodących do miasta, czyli na drodze krajowej nr 12 z kierunku Piotrkowa i Radomia i na drodze wojewódzkiej nr 726 z kierunku Inowłodza i Żarnowa, czyli w czterech miejscach. Pozostałe dojazdy wydają się mniej ważne z turystycznego punktu widzenia.
Kiedyś, gdy droga krajowa prowadziła przez centrum miasta, każdy chciał czy nie chciał przejeżdżał obok zamku i muzeum. Dziś dzięki obwodnicom miasto wolne jest od uciążliwego tranzytu. Warto przypomnieć o Muzeum.
Waldemar Ireneusz Oszczęda
Całkowcie się z tym zgadzamy. |