tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Sprzedam wóz ciągnikowy, tel 668 197 ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Podniosły jubileusz ZSP

 
Przed czterdziestoma laty, 10 stycznia 1972 roku, została otwarta szkoła średnia w Drzewicy, mieszcząca się w budynku przy ulicy Staszica. Pamięć o tym wydarzeniu stanowiła inspirację do zorganizowania obchodów jubileuszowych. Uroczystości, podczas których nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i podsumowań, odbyły się w czwartek, 26 styczniaPlombowanie ?kapsuły czasu? z 26 stycznia 2012 roku


Obchody zainaugurowało poranne spotkanie nauczycieli, absolwentów, gości oraz uczniów przed szkołą, po którym nastąpił przemarsz do kościoła parafialnego. Dzięki współpracy ZSP z Komisariatem Policji w Drzewicy nad bezpieczeństwem uczestników pochodu czuwali miejscowi policjanci.
Podczas okolicznościowej mszy ks. proboszcz Adam Płuciennik przedstawił rys historyczny szkolnictwa w Drzewicy, począwszy od najstarszych zapisów, poprzez XIX i XX wiek. Po nabożeństwie szkolne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach zmarłych dyrektorów i nauczycieli, w dowód pamięci, że swą wieloletnią pracą ludzie ci znacznie przyczynili się do wykreowania dobrego wizerunku placówki.
Byli to m.in. Rajmund Adamowski, Marcin Frankiewicz, Kazimierz Jankowski, Emil Buzek, Lech i Helena Rydzewscy, Leonard Gąsiorowski, Henryk Gąsiorowski, Longin Reszelewski, Jerzy Ptaszek, Józef Tyka, Mirosław Staniszewski, Jan Malec, Michalina Grabowska, państwo Gołaszewscy, Hieronim Stańczyk, Henryk Pabianek, Tadeusz Majcherek, Włodzimierz Dębicki, Tomasz Elżanowski, Henryk Greczyło, Robert Korzeniewski, Andrzej Molęda, Mirosław Olszewski.
W trakcie głównych uroczystości, zorganizowanych w sali gimnastycznej ZSP, chwilą ciszy i zadumy oddano hołd wszystkim zmarłym, związanym w przeszłości z drzewicką szkołą. Przypomniano także początki instytucji, datowane na 1 września 1947 roku. Przede wszystkim koncentrowano się jednak na wydarzeniach z ostatnich czterdziestu lat.
Obchody prowadzone przez p.o. dyrektora Grażynę Wójcik oraz młodzież rozpoczęły się powitaniem licznie zgromadzonych gości, w tym zastępcy łódzkiego kuratora oświaty Konrada Czyżyńskiego, władz powiatu i gminy, księży, komendantów KPP i KP, przedstawicieli miejscowych placówek i instytucji. W gronie uczestników uroczystości znaleźli się byli dyrektorzy ZSP: Ireneusz Będkowski, Andrzej Król, Monika Machula i żona byłego dyrektora, Leonarda Gąsiorowskiego ? Stanisława Gąsiorowska, a także byli nauczyciele m.in. Jerzy Szydłowski, Zofia Gwiaździńska, Marianna Balasińska, Zdzisław Łęgosz, Władysław Rokicki, Jerzy Szwajda, Artur Świątek, ks. Artur Woźniak.
W jubileuszowych przemówieniach podkreślano niezwykle ważne miejsce szkoły w lokalnym środowisku oraz wkład nauczycieli w wychowanie młodych ludzi. Po słowach szacunku dla dokonań wielu pokoleń drzewiczan głos oddano młodzieży, która przedstawiła program artystyczny połączony z pokazem multimedialnym, odnoszącym się zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości. Program zakończyły gromkie oklaski widowni.
Grażyna Wójcik serdecznie podziękowała wszystkim za przybycie oraz organizatorom uroczystości ? Andrzejowi Królowi za pomysł, piękne i pracochłonne wykonanie wystroju sali oraz wspólne z Kamilem Ferensztajnem przygotowanie programu artystycznego. Podziękowania otrzymali również: Andrzej Kwiecień, Waldemar Danielik, Monika Machula, Piotr Gołębiowski, Elżbieta Woźniak, ks. Dariusz Pląsek, Jarosław Bednarczyk, Anna Pomykała, Anna Reszka, Ilona Długosz, Radosław Smolarek, Piotr Podogrocki, Edyta Bartos, Anna Kumur, Danuta Fołtyn, Bożena Sarwa, Stanisława Rzeźnik, Urszula Oracz, Katarzyna Barul, Maria Staniszewska, Dominik Niemirski, rodzice, uczniowie za promocję imprezy, dekorację oraz oprawę organizacyjną.
Uczestnicy obchodów zostali zaproszeni do zwiedzenia szkoły, sali wspomnień i wpisywania się do księgi pamiątkowej, a na zakończenie na wspólny posiłek ufundowany przez starostwo.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (760) z dnia 3 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »