tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam owies, bardzo ładny, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 Podaj lekarstwo

 
Problemy spotkają każdego z nas. Nie ma od tego ucieczki. Czy wiesz jak pomóc swoim bliskim, gdy wpadają w tarapaty? Co możesz zrobić, aby poradzili sobie w trudnej chwili?

W pewnej klasie technikum zdarzyła się tragedia. Jeden z uczniów pojechał na wieś i w nie wyjaśnionych do końca okolicznościach, brutalnie zamordował swojego dalekiego krewnego. Zanim został aresztowany przez policję jeszcze przez tydzień chodził na lekcje, rozmawiał z rówieśnikami i nauczycielami. Wszyscy, którzy go znali byli w szoku. Większość po prostu nie wierzyła, że taki fajny chłopak mógł zrobić coś tak potwornego. Wychowawczyni wezwała do klasy psychologów. ? Nie wiem jak mam rozmawiać z uczniami. Mam udawać, że nic się nie stało? Jak im to wszystko wyjaśnić? Po prostu nie jestem do tego przygotowana?

Tysiące badań
Trudnych zdarzeń w życiu doświadczymy wiele ? wypadki samochodowe, niepowodzenia, choroby, śmierć, konflikty itp. Niezliczona ilość badań pokazuje, że krytyczne sytuacje znosi się łatwiej, gdy dostaje się wsparcie ze strony innych ludzi. Ci, którzy mogą liczyć na takie wsparcie, łatwiej podnoszą się po porażkach, są szczęśliwsi, funkcjonują wydajniej, żyją dłużej, mniej chorują, a jeśli już to ich choroby przebiegają łagodniej.
Wsparcie to bezcenny lek.

Rodzaje wsparcia
Istnieją cztery rodzaje wsparcia. Najłatwiej jest udzielić wsparcia instrumentalnego. To rzeczowa, konkretna pomoc ? pożyczenie pieniędzy, znalezienie specjalisty, który może dać oparcie, przebywanie z kimś w trudnej chwili (np. w szpitalu), wykonanie za kogoś jakiejś pracy itp. To namacalny rodzaj wsparcia, którego też ludzie najbardziej oczekują w trudnych chwilach. Ta pomoc jest ważna, ale w skomplikowanych sytuacjach nie wystarcza.
Drugi rodzaj wsparcia nazywany jest informacyjnym. Ta pomoc polega na dostarczeniu komuś wiedzy lub umiejętności, ważnych w danej chwili. Na przykład uczniowie technikum dowiedzieli się od psychologów, jakie emocje i reakcje psychiczne wywołuje zdarzenie, którego byli świadkiem. Dowiedzieli się, jakie działania podjęto wobec ich kolegi. Takie informacje dają poczucie wpływu na sytuację albo uspokajają. Informacyjne wsparcie to także uczenie nowych umiejętności. Na przykład rodzic może nauczyć się od specjalisty efektywnych sposobów karania i nagradzania dziecka.
Istnieje również wsparcie emocjonalne. Ono najbardziej łagodzi negatywne uczucia, które wzbudzają trudne sytuacje. Polega na okazywaniu troski i zainteresowania, słuchaniu, przyjmowaniu do wiadomości tego, co przeżywa druga osoba. Wsparcie emocjonalne to też przekazanie emocji podtrzymujących: nadziei, poczucia przynależności (Jestem z tobą. Rozumiem co przeżywasz. Współczuję ci itp.), poczucia bezpieczeństwa, opieki. Gdy uczniom technikum dano możliwość "wygadania się", jak zareagowali na zabójstwo, przeżyli ulgę.
Jeszcze inne jest wsparcie duchowe. W pewnym momencie człowiek odczuwa potrzebę nadania sensu zdarzeniom, które go dotknęły. Gdy komuś wali się firma, jaką budował przez wiele lat, odnalezienie w tym korzyści jest bardzo ważne. Właśnie dzięki takim zdarzeniom odkrywamy, że w naszym życiu istnieje coś ważniejszego niż pieniądze, przyjemności, powodzenie a nawet szczęście. Bez niepowodzeń, moglibyśmy całe życie zmarnować w pogoni za złudzeniami. Uczniowie technikum więcej dowiedzieli się o życiu, odkryli, że dobrzy ludzie mogą czasem robić potworne rzeczy. Dojrzali ? będą wiedzieć, czego doświadcza bliska osoba, jeśli w przyszłości spotka ją coś podobnego.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (883) z dnia 13 Czerwca 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »