tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Po raz pierwszy w Opocznie, po raz pierwszy w województwie

 W układzie rytmicznym prezentuje się Akademia Przedszkolaka


Do rozgrywanych w Opocznie zawodów i turniejów tanecznych już przyzwyczailiśmy się, ale czegoś takiego jeszcze w Opocznie nie było.
21 kwietnia, w hali sportowej ZSS nr 3 odbył się Międzyklubowy Turniej Tańca Towarzyskiego dla par początkujących i niesklasyfikowanych. W zawodach zorganizowanych przez opoczyńskie Studio Tańca TICO wystartowało 55 par tanecznych reprezentujących 7 klubów tanecznych z Łodzi, Pabianic, Radomia, Kielc, Żarnowa i Opoczna. Uczestnikami zawodów mogły być wyłącznie osoby uczęszczające na kursy tańca lub też pary posiadające pewien stopień zaawansowania, ale jeszcze nie posiadające żadnych klas tanecznych.
Jak powiedział pomysłodawca imprezy, Tomasz Miękus ze Studia Tańca TICO: ? Turniej został zorganizowany głównie po to, by uczęszczający na zajęcia do Studia Tańca TICO mogli zaprezentować swoje umiejętności przed najbliższymi. Obecnie organizowane są turnieje dla par sklasyfikowanych w kategoriach rekreacyjnych i sportowych. Imprezy dla początkujących są rzadkością albo nie organizuje się ich wcale. Dla przykładu Międzyklubowy Turniej Tańca Opoczno 2012 był pierwszym tego rodzaju turniejem w województwie łódzkim. Niesklasyfikowani tancerze nie mają możliwości zaprezentowania zdobytych na kursach umiejętności, a w perspektywie dalszych startów ? zdobycia doświadczenia turniejowego, oraz obycia się na parkiecie.
Organizatorzy zawodów podeszli do imprezy bardzo poważnie, a cały turniej niewiele odbiegał od imprez ogólnopolskich, które już od 16 lat organizowane są w Opocznie. Była specjalna scenografia i wystrój sali, prezentacja par niczym na profesjonalnych zawodach tanecznych, sędziowie parkietowi oraz sędziowie skrutinerzy, czuwający nad sprawnym przebiegiem zawodów i liczeniem głosów. Zapewniona była opieka medyczna, na szczęście nie była nikomu potrzebna.
Międzyklubowy Turniej Tańca rozpoczęły pokazy najmłodszych tancerzy. Przed ponad 300?osobową publicznością zaprezentowały się dzieci z Akademii Przedszkolaka. Dzięki inicjatywie Agnieszki Klimek, dyrektorki placówki, najmłodsi podopieczni od kilkunastu tygodni uczestniczą w zajęciach rytmiki i podstaw tańca, prowadzonych przez instruktora TICO.
4? i 5?latkowie zaprezentowali króciutki układ rytmiczny, nagrodzony przez widzów gromkimi brawami. Chcąc pokazać jaki wysiłek w zatańczenie układu wkładają maluchy organizatorzy, ku uciesze dzieci i widzów, zaprosili do wspólnego zatańczenia z przedszkolakami sędziów turnieju. Wśród nich byli m.in. Piotr Włodarczyk i Marta Wach, mistrzowie Polski w dziesięciu tańcach oraz siódma para Europy. Wspólny pokaz wypadł wyśmienicie. W nagrodę za swój występ dzieci z Akademii Przedszkolaka w Opocznie otrzymały pamiątkowe medale.
W układzie tańca nowoczesnego wystąpiła dziewczęca formacja hip?hop, a w tańcach standardowych i latynoamerykańskich zaprezentowały się pary sportowego tańca towarzyskiego TICO.
Sam turniej odbył się w dwóch kategoriach zaawansowania. W pierwszej grupie przed liczeni zgromadzoną widownią zaprezentowali się kursanci, którzy swoją przygodę z tańcem rozpoczęli we wrześnie ubiegłego roku.
Wśród najmłodszych bezkonkurencyjny okazał się duet TICO: Igor Jeż i Dominika Wędzikowska, wyprzedzając klubowych kolegów Kacpra Mastalerza i Annę Wróblewską. Kolejni młodzi tancerze TICO zajęli następujące lokaty: czwartą Igor Pijet i Irmina Pietras, piątą Piotr Kupis i Kinga Ciesielska, szóstą Wojciech Jarzębowski i Julia Strzelecka, ósmą Filip Wołek i Kasia Petrucha.
Gospodarze byli również górą w rywalizacji par 12?, 13 letnich, wśród których w łącznej punktacji za walca angielskiego, sambę, cza?czę i poleczkę zwyciężyli Konrad Woźniak i Monika Pietrzyk. Na szóstej pozycji w tej grupie sklasyfikowani zostali Maciej Ciesielski i Natalia Piotrowska.
W najstarszej grupie wiekowej, gimnazjalistów, po raz pierwszy na turniejowym parkiecie wystąpili uczniowie Gimnazjum im. 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Żarnowa, trenujący od listopada ub. roku. W tej kategorii sędziowie przyznali dwa równorzędne pierwsze miejsca Arkadiuszowi Zawiszy i Żanecie Madej z Gimnazjum w Paradyżu oraz Marcinowi Milczarkowi i Wiolecie Nieradkiewicz ze Studia Tańca TICO. Na drugim miejscu sklasyfikowano duet Paweł Aleksandrowicz i Paulina Wójcik, a na trzecim uplasowali się Kacper Król i Justyna Brzozowicz. Kolejne miejsca zajęli: Marcin Mądrala i Aleksandra Szczepocka, Michał Spasiński i Justyna Głowa, Mateusz Szewczyk i Kamila Brzeska oraz Mateusz Opatowicz i Joanna Salamaga.
W rywalizacji par mających tzw. status rekreacyjnych opocznianie zwyciężyli w dwóch kategoriach. W rywalizacji 8?latków najwyższe uznanie sędziów zdobyli Krzysztof Paduch i Daria Knop, a trzecie miejsce w tej kategorii wytańczyli Szymon Wiktorowiczi i Wiktoria Besdok.
W kategorii wiekowej 12?, 13?latków bezkonkurencyjni okazali się Kacper Budzyński i Julia Kaluźna. Trzecie miejsce w tej grupie wiekowej przypadło w udziale Mikołajowi Kowalczykowi i Dagmarze Olczak.
Niewiele do podium zabrakło Kacprowi Pietrzykowi i Mai Budzyńskiej, którzy zajęli czwarte miejsce w kategorii wiekowej 9?11 lat. Szóstą pozycję w tej bardzo licznie obsadzonej kategorii wytańczyli Jakub Wołek i Izabela Kmiecik.
Organizatorzy turnieju nie zapomnieli o dziewczętach, które trenują w TICO, ale z powodu chronicznego niedoboru, nie mają jeszcze przydzielonych partnerów. Solistki ?pożyczyły? sobie chłopców z innych par, dzięki czemu mogły zaprezentować swoje umiejętności. Komisja sędziowska po obejrzeniu ich rywalizacji zadecydowała, że wszystkie pary zasłużyły na medale, przyznając im równorzędne pierwsze miejsca. W grupie ?solistek? zatańczyli: Mikołaj Kowalczyk i Klaudia Klata, Janek Kochanowski i Patrycja Świeboda, Mateusz Jakubczyk i Patrycja Kowalska, Kacper Budzyński i Olga Gorzałczyńska.
Na zakończenie turnieju odbyła się wewnętrzna rywalizacja 12? i 13?letnich par turniejowych TICO, występujących w klasie E. Zwyciężyli Mateusz Jakubczyk i Klaudia Bryks, wyprzedzając Mateusza Ciupę i Julię Cuper.
Za naszym pośrednictwem organizatorzy Międzyklubowego Turnieju Tańca Opoczno 2012 serdecznie dziękują za pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie zawodów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (773) z dnia 4 Maja 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »