tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

PRACA SEZONOWA ZBIÓR BORÓWKI RZECZYCA TEL. 661 ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Po co Polakom biblioteki?

 


Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości ? wynika z raportu ?Po co Polakom biblioteki??. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski ? również Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie.
Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki ? spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszkańcy mają do dyspozycji 14 komputerów z dostępem do Internetu (w czytelni ogólnej i czytelni Multimedialnej). Mogą także skorzystać z drukarki i projektora. Komputery są też dostępne w filiach biblioteki ? Filii nr 1 w Opocznie oraz Filii w Mroczkowie Gościnnym, a do końca tego miesiąca także w pozostałych filiach w Bukowcu Opoczyńskim, Libiszowie i Ogonowicach.
Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole.
Miejska Biblioteka Publiczna organizuje różne zajęcia dla dzieci i młodzieży, na przykład lekcje tematyczne: ?Porozmawiajmy o uczuciach?, ?Lekcje bezpiecznego Internetu?.
Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport ?Po co Polakom biblioteki?? pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. W Miejskiej Bibliotece Publicznej osoby dorosłe mogą na przykład za darmo uczyć się języka angielskiego korzystając z platformy e?lerningowej ? Angielski 1, 2, 3.
Opoczyńska Biblioteka w ma również ofertę dla seniorów ? bezpłatną naukę posługiwania się komputerem i Internetem.
Raport ?Po co Polakom biblioteki?? można znaleźć na http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (795) z dnia 5 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »