tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Po becikowe z zaświadczeniem lekarskim

 

Kobieta ubiegająca się o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka musi od 1 listopada ubiegłego roku udowodnić, że co najmniej od 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką ginekologa. Bez stosownego zaświadczenia becikowego nie dostanie.
Wniosek o przyznanie becikowego można złożyć przez rok od urodzenia dziecka. Ale do wszystkich wniosków złożonych po 31 października musi być dołączone zaświadczenie lekarskie bez względu na to, kiedy dziecko się urodziło. Chodzi o poświadczenie, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Warunek ten dotyczy również ubiegających się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.
Nowe zasady przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka wprowadziła tzw. ustawa rodzinna, która weszła w życie 1 stycznia ubiegłego roku. Zgodnie z jej zapisami wymagane zaświadczenie lekarskie ma potwierdzać pozostawanie kobiety ciężarnej pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży. Zawiera ono podstawowe informacje: imię i nazwisko pacjentki, PESEL, adres zamieszkania oraz datę rozpoznania ciąży, datę objęcia opieką medyczną i terminy zgłaszania się do lekarza w kolejnych trymestrach ciąży. Nie ma w nim natomiast żadnych szczegółów medycznych. Wprowadzenie zaświadczeń ma zmotywować kobiety ciężarne do jak najwcześniejszego zgłoszenia się do lekarza, a następnie systematycznego przychodzenia na kolejne badania kontrolne.
Jak dowiedzieliśmy się w Ośrodku Pomocy Społecznej wszystkie kobiety, które od początku listopada ubiegały się o becikowe, złożyły wymagany komplet dokumentów. Spośród około 120 wydanych od listopada w tej sprawie decyzji nie było odmowy przyznania becikowego z powodu braku wymaganego zaświadczenia.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (654) z dnia 29 Stycznia 2010r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »