tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Plany LGD na 2013 rok

 
Wzorem lat ubiegłych Lokalna Grupa Działania ?Nad Drzewiczką? zamierza realizować zarówno przedsięwzięcia o charakterze szkoleniowym, jak i mające na celu aktywizację mieszkańców oraz promocję obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju

W pierwszym kwartale 2013 LGD planuje ogłosić konkurs w zakresie dwóch działań, tzw. małych projektów oraz tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw. W pierwszym przypadku pula dostępnych środków wyniesie ok. 38 tys. zł, w drugim 200 tys. zł.
Tuż przed naborem wniosków zostanie zorganizowane bezpłatne szkolenie, którego adresatem będą osoby zainteresowane podjęciem bądź rozwinięciem prowadzonej już działalności gospodarczej. Będzie to ostatnie z serii szkoleń o tej tematyce.
Niewykluczone, że w ramach wydarzeń o charakterze promocyjnym uda się zorganizować zimową imprezę informująco?promującą. Grupa chce zakupić gadżety reklamowe, które trafią do mieszkańców nie tylko z terenu jej działania. Przypomnijmy, że LGD ?Nad Drzewiczką? corocznie bierze udział w międzynarodowych targach turystycznych Agrotravel w Kielcach. Impreza jest znakomitą okazją do zaprezentowania oferty turystycznej, kulturalnej i kulinarnej naszego obszaru. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5?7 stycznia. Przedstawicieli gminy Drzewica na pewno tam nie zabraknie.
Także na wiosnę planowana jest inauguracja szlaku rowerowego, który został wytyczony i oznakowany w ramach projektu współpracy z LGD ?Tradycja, Kultura, Rozwój?. Całkowita długość szlaku to 100 km.
? Mamy nadzieję, że wyjątkowe położenie i różnorodność przyrody sprawią, że szlak okaże się atrakcją dla osób preferujących rowerową jazdę rekreacyjną, i całe rodziny w sobotnie i niedzielne popołudnia będą aktywnie poznawały uroki naszej małej ojczyzny ? mówi prezes Andrzej Krzyżanowski.
? Jak zawsze w czerwcu weźmiemy udział w warsztatach na temat identyfikacji produktów tradycyjnych i regionalnych ?Smaki ziemi łódzkiej?. Towarzyszyć nam będą przedstawicielki któregoś z KGW działających na terenie gminy Drzewica ? dodaje kierowniczka biura Monika Kałużna.
W lipcu lub w sierpniu zostanie przeprowadzony II Drzewicki Spływ Kajakowy. Pierwsza edycja udała się znakomicie, dlatego LGD nie musi martwić się o frekwencję. Z kolei na ostatni kwartał planowana jest organizacja II Rajdu Pieszego.
Ponadto LGD zamierza aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach organizowanych przez instytucje zewnętrzne, m.in. Centrum Doradztwa Rolniczego czy Krajową Sieć Obszarów Wiejskich, by dzielić się uzyskaną wiedzą z mieszkańcami.
Trzeba zaznaczyć, że rok 2013 jest ostatnim, w którym potencjalni beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów w ramach środków PROW 2007?2013. Jeżeli ktoś myśli o założeniu biznesu czy zorganizowaniu imprezy o charakterze edukacyjnym, rekreacyjnym, muzycznym, nie ma już czasu do stracenia. Przykład osób, które skorzystały z działalności LGD ?Nad Drzewiczką? pokazuje, że naprawdę można pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej i liczyć na pomoc ze strony pracowników biura.
Co przyniesie przyszłość, na razie nie wie nikt.
? Prawdopodobnie w nowym okresie programowania 2015?2020 warunkiem, aby LGD mogła wziąć udział w konkursie wdrażania swoich lokalnych strategii rozwoju, będzie co najmniej 30 tys. mieszkańców na obszarze objętym działalnością poszczególnych LAG?ów (Local Action Groups ? lokalne grupy działania ? przyp. red.) ? mówi prezes.
Jeśli faktycznie ten warunek wejdzie w życie, dalsza przyszłość drzewickiego stowarzyszenia w obecnej formie stanie pod ogromnym znakiem zapytania. Na razie żadne dokumenty nie zostały podpisane, trwa żywiołowa dyskusja.
? Już w styczniu 2013 r. odbędzie się w Łodzi konferencja, na której zapewne zostanie poruszona kwestia przyszłości Leader'a. Dzięki informacjom tam uzyskanym zarząd LGD ?Nad Drzewiczką? ustali kierunki dalszego działania grupy, które będą najbardziej korzystne z punktu widzenia naszych mieszańców i rozwoju naszego obszaru ? kończy Andrzej Krzyżanowski.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (808) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »