tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Piękna ziemia opoczyńska

 
Zarząd Oddziału PTTK w Opocznie zorganizował dla swoich członków wycieczkę po ziemi opoczyńskiej. Wyjazd odbył się 7 kwietnia

W wycieczce wzięło udział ponad pięćdziesięciu członków kół PTTK ze Szkoły Podstawowej w Kunicach (opiekunka Jolanta Gajewska) oraz ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ogonowicach (opiekunki Sylwia Rożej i Krystyna Świerczyńska).
Trasa obejmowała najciekawsze zabytki naszego powiatu. Najpierw grupa zwiedziła kościół barokowy pw. Przemienienia Pańskiego wraz z zespołem klasztornym oo. bernardynów w Paradyżu a następnie kościół, grodzisko i cmentarz w Żarnowie. Wizyta w tej miejscowości miała szczególny charakter. Dzięki Małgorzacie Aleksandrowicz i harcerzom z 5 ŻDHS „Wichry” im. 25 pp. AK, którzy są uczniami żarnowskiego gimnazjum, nasza młodzież poznała historię Żarnowa i jej zabytków. Celem spotkania był również wątek patriotyczny. Harcerze opowiedzieli o generale Kazimierzu Załęskim ps. Bończa, który jest pochowany na cmentarzu w Żarnowie, i jego walce w obronie wolności naszej ojczyzny. Dzięki Zakładowi Usług Handlowych „Wojciechowski” z Bukowca Opoczyńskiego turyści mogli zjeść kiełbaski upieczone na ognisku, które przygotowali harcerze. Gorąco im za to dziękujemy.
Kolejnym etapem eskapady była Drzewica – tor kajakowy i ruiny zamku. Na zakończenie turyści zwiedzili sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziennie–Poświętnem.
Wycieczka była także doskonałą lekcją sztuki. Młodzież poznała różne style architektoniczne: romański (XII w.), gotycki (XIII–XV w.) i neogotycki (XIX–XX w.) w kościele w Żarnowie, styl barokowy (XVII w.) kościoła w Paradyżu a także styl barokowy i następujące po nim rokoko w bazylice w Studziannie.
Uczniowie wrócili do domów bardzo zadowoleni. Piękno ziemi opoczyńskiej zrobiło na wszystkich duże wrażenie.


Halina Kaftan   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (718) z dnia 15 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »