Samorządy tworzące Lokalną Grupę Działania "U źródeł", w tym gminy Białaczów, Żarnów i Paradyż z naszego powiatu, tworzą wspólnie nową trasę turystyczną pod nazwą
Dobiegają końca prace przy budowie pieszo–rowerowego szlaku turystycznego biegnącego m.in. przez teren powiatu opoczyńskiego. W wyznaczonych miejscach zamontowano już elementy małej architektury – jednakowe dla całej trasy, stanęły już maszty drogowskazów. Pozostały ostatnie prace przy oznakowaniu szlaku.
Nowa trasa turystyczna, licząca blisko 250 km długości, połączyła Piekło i Niebo – dwie niewielkie miejscowości położone w gminie Końskie. Biegnie ona przez teren wszystkich dziewięciu gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "U źródeł" i ukazuje najciekawsze atrakcje turystyczne tego obszaru: rezerwaty, pomniki przyrody, muzea techniki związane z odlewnictwem i przekuwaniem żelaza, zabytki sakralne oraz popularne miejsca wypoczynku i rekreacji, łącząc walory poznawcze z edukacją i rekreacją.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "U źródeł" tworzą gminy z terenu powiatów koneckiego, skarżyskiego i opoczyńskiego: Białaczów, Bliżyn, Gowarczów, Końskie, Paradyż, Ruda Maleniecka, Smyków, Stąporków i Żarnów. Nowa inicjatywa ma promować ich obszar poprzez turystykę. Na trasie znalazły się m.in. Skałki Piekło, Gagaty Sołtykowskie, Świnia Góra, Brama Piekielna, Bliżyn, Górna Krasna, Sielpia, Maleniec, Kuźnica, Piekło Szkuckie. Ujętymi w szlaku atrakcjami opoczyńskiego są Diabla Góra w gminie Żarnów, klasztor bernardynów w Paradyżu, zabytkowy zespół pałacowo–parkowy w Białaczowie, Diabelski Kamień w Kamiennej Woli oraz spływ kajakowy rzeką Czarną. Nagromadzenie nazw związanych z piekłem oraz związane z poszczególnymi miejscami legendy o diabłach sprawiły, że diabelskie moce stały się motywem przewodnim trasy.
W ramach projektu trasa została wytyczona i oznakowana. Ale to nie wszystko. Co kilkanaście kilometrów powstały miejsca odpoczynku wyposażone w małą infrastrukturę, m.in. zadaszone stoły, ławki, altany, stojaki na rowery, miejsca na rozpalenie ogniska, a także miejsca biwakowe.
Za oznaczenie i miejsca odpoczynku odpowiadają poszczególne gminy, które częściowe je sfinansowały. Większość kosztów pokryta została dotacją z Unii Europejskiej przyznaną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W gminie Białaczów, na 16–kilometrowym odcinku trasy, miejsca odpoczynku zlokalizowane zostały w Białaczowie i w Parczowie, dodatkowo w lesie między Miedzną a Białaczowem powstało miejsce biwakowe. Zadanie za ponad 120 tys. zł wykonał opoczyński Dromed.
W gminie Paradyż miejsca odpoczynku powstały w: Przyłęku, Wielkiej Woli, Joaniowie i w Daleszewicach.
Z kolei w gminie Żarnów (38 km szlaku), turyści odpoczną w: Adamowie, Siedlowie, Afryce, Ruszenicach, Klewie (Diabla Góra), Skórkowicach, Zdyszewicach, Budkowie, Trojanowicach, Żarnowie, Nadolu, Niemojowicach i w Miedznej Murowanej. Tu inwestycja pochłonęła 125 tys. zł. |