tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

  Piekielny szlak

 
Samorządy tworzące Lokalną Grupę Działania ?U źródeł?, w tym gminy Białaczów, Żarnów i Paradyż z naszego powiatu, budują wspólnie nowy szlak turystyczny pod nazwą

Nowa trasa turystyczna, licząca blisko 250 km długości, połączy Piekło i Niebo ? dwie niewielkie miejscowości położone w gminie Końskie. Pobiegnie przez teren wszystkich dziewięciu gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia ?Lokalna Grupa Działania ? U źródeł? i ukaże najciekawsze atrakcje turystyczne tego obszaru: rezerwaty, pomniki przyrody, muzea techniki związane z odlewnictwem i przekuwaniem żelaza, zabytki sakralne oraz popularne miejsca wypoczynku i rekreacji. Połączy więc w sobie walory poznawcze, edukacyjne z rekreacją.
Stowarzyszenie ?Lokalna Grupa Działania ? U źródeł? tworzy 9 gmin z terenu powiatów koneckiego, skarżyskiego i opoczyńskiego: Białaczów, Bliżyn, Gowarczów, Końskie, Paradyż, Ruda Maleniecka, Smyków, Stąporków i Żarnów. Tworzony wspólnie szlak ma promować ich obszar poprzez turystykę. Na trasie znajdą się m.in. Skałki Piekło, Gagaty Sołtykowskie, Świnia Góra, Brama Piekielna, Górna Krasna, Sielpia, Maleniec, Kuźnica, czy Piekło Szkuckie. Ujętymi w szlaku atrakcjami opoczyńskiego są Diabla Góra w gminie Żarnów, Klasztor Bernardynów w Paradyżu, zabytkowy zespół pałacowo?parkowy w Białaczowie, Diabelski Kamień w Kamiennej Woli oraz spływ kajakowy rzeką Czarną. Nagromadzenie nazw związanych z piekłem oraz związane z poszczególnymi miejscami legendy o diabłach sprawiły, że diabelskie moce nadprzyrodzone stały się motywem przewodnim trasy.
W ramach projektu trasa zostanie wytyczona i oznakowana. Drogowskazy zawisną przy każdym skrzyżowaniu z innymi szlakami pieszymi, przy mapach turystycznych i tablicach z siecią szlaków, we wszystkich miejscowościach i atrakcjach turystycznych. Ale to nie wszystko. Co kilkanaście kilometrów na szlaku powstaną miejsca odpoczynku wyposażone w małą infrastrukturę, m.in. zadaszone stoły, ławki, altany, stojaki na rowery, miejsca organizacji ogniska, a także miejsca biwakowe.
Za oznaczenie poszczególnych odcinków i utworzenie na nich miejsc odpoczynku odpowiadają poszczególne gminy. Część kosztów tego zadania samorządy pokryją z własnych środków, ale większość pokryta zostanie dotacją z Unii Europejskiej przyznaną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Samorząd Białaczowa już rozstrzygnął przetarg na oznakowanie swojego odcinka oraz zaprojektowanie i budowę małej infrastruktury. Tu, na 16?kilometrowym odcinku, miejsca odpoczynku zlokalizowane zostaną w Białaczowie i w Parczowie, dodatkowo w lesie między Miedzną a Białaczowem powstanie miejsce biwakowe. Zadanie za ponad 120 tys. zł wykona opoczyński Dromed. Dofinansowanie unijne wyniesie prawie 93 tys. zł. W gminie Paradyż miejsca odpoczynku powstaną w Przyłęku, Joaniowie, Wielkiej Woli i w Daleszewicach. W budżecie gminy zaplanowano na ten cel blisko 164 tys. zł (w tym około 100 tys. zł dotacji). Z kolei w gminie Żarnów (38 km szlaku), gdzie właśnie ogłoszono przetarg na oznakowanie i wyposażenie szlaku, piechurzy odpoczną aż w trzynastu miejscach ? w Adamowie, Siedlowie, Afryce, Ruszenicach, Klewie (Diabla Góra), Skórkowicach, Zdyszewicach, Budkowie, Trojanowicach, Żarnowie, Nadolu, Niemojowicach i w Miedznej Murowanej. W budżecie przeznaczono na to 147 tys. zł (97,5 tys. zł z UE). Szlak powinien być gotowy jeszcze latem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (816) z dnia 1 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »