tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Pięciolecie WTZ–etu

 
Jak ten czas szybko leci… Warsztat Terapii Zajęciowej działa już pięć lat



Warsztatowa rodzina w lipcu 2010 r.


Na początku trochę historii. W drugiej połowie 2005 r. Starostwo Powiatowe otrzymało dodatkowe, niewykorzystane środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które po konsultacjach z Urzędem Gminy i Miasta postanowiło przeznaczyć na utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy. Władze samorządowe gminy podjęły intensywne starania mające na celu powstanie WTZ–etu jeszcze w 2005 r.
Tempo było rekordowe. Przebieg działań w największym skrócie wyglądał następująco: wrzesień – pierwsze rozmowy ze starostwem, październik – uchwała Rady Gminy i Miasta o utworzeniu instytucji, kompletowanie dokumentacji, listopad – rozpoczęcie prac w budynku Domu Pomocy Społecznej, grudzień – rekrutacja personelu, zakończenie remontu i wreszcie inauguracja działalności 15 grudnia.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 167 tys. zł. 30% tej kwoty wyłożyła gmina, pozostałe 70% pochodziło ze środków PFRON. Uroczyste otwarcie warsztatu odbyło się 17 lutego 2006 r. W warsztacie pracę znalazło kilkanaście osób z terenu gminy.

Wyszli z czterech ścian
Sięgając do definicji, głównym celem funkcjonowania WTZ–etu jest kształtowanie u podopiecznych samodzielności i aktywności w lokalnym środowisku poprzez ogólny rozwój oraz poprawę sprawności fizycznej i psychospołecznej. Dodatkowe zadanie to rozwijanie umiejętności, które w przyszłości umożliwią podjęcie pracy zawodowej. Jednak przede wszystkim warsztat jest szansą na wyjście z zamknięcia w czterech ścianach i na kontakt z drugim człowiekiem.
Pierwsze miesiące działalności były miesiącami wytężonej pracy. – Poznawaliśmy się i integrowaliśmy – uczestnicy i pracownicy – wspomina kierownik Andrzej Krzyżanowski. – Rozmawialiśmy o potrzebach naszych podopiecznych, wyznaczaliśmy cele a także działania i czynności, którymi je zrealizujemy. Z czasem zaczęliśmy wychodzić na zewnątrz, początkowo na spacery, zakupy, piesze wycieczki. Już wtedy spotykaliśmy się z wyrazami sympatii i zrozumienia w oczach mieszkańców miasta i gminy. Było to dla nas wszystkich bardzo ważne.
Przez pierwsze cztery lata z zajęć w warsztacie korzystało dwadzieścia osób z niepełnosprawnością, w wieku produkcyjnym. Warto tu zaznaczyć, że uczestnicy muszą posiadać odpowiednie wskazanie do terapii zawarte w ich aktualnym orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.

W nowej siedzibie
Pod koniec 2009 r. nastąpiła zmiana siedziby, co umożliwiło objęcie terapią dwudziestu pięciu osób. W pomieszczeniach WTZ–etu przy ulicy Braci Kobylańskich 26 nie ma żadnych barier architektonicznych. Wzdłuż korytarza zamontowano poręcze ułatwiające poruszanie się, toalety zostały przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, a każde drzwi posiadają odpowiednią szerokość tak aby osoby na wózkach inwalidzkich nie miały problemów z dostaniem się do dowolnego pomieszczenia. Przed budynkiem zainstalowano podjazd.
Zajęcia zgrupowane są wokół pięciu pracowni terapeutycznych: gospodarstwa domowego, muzyczno–literackiej, plastycznej, komputerowej i krawieckiej. Działa także sala rehabilitacyjna. Każdego dnia uczestnicy i terapeuci spotykają się, by wspólnie przełamywać bariery związane z niepełnosprawnością. Nawet najmniejsze sukcesy w pokonywaniu swoich ograniczeń stają się dla wszystkich powodem do dumy i radości, a codzienna gotowość uczestników do pracy najlepiej świadczy o przydatności tego typu rehabilitacji.
Na co dzień warsztat współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianą opieką społeczną. Jak twierdzi kierownik, duży wkład w rozwój placówki miały inne WTZ–ety, jak choćby opoczyński czy przysuski. Bardzo dobrze układa się współpraca z Radą Gminy i Miasta, Starostwem Powiatowym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejsko–Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej a także Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, z którym warsztat corocznie organizuje zawody integracyjne.
– Integracja środowiska osób niepełnosprawnych z młodzieżą pełnosprawną jest jednym z naszych najważniejszych celów. Poprzez kontakt z uczestnikami młodzi ludzie mają szansę przekonać się, że pewne stereotypy są bardzo krzywdzące i znacznie odbiegają od rzeczywistości – zaznacza kierownik.

Czas obfity w sukcesy
Przez pięć lat WTZ wziął udział w ponad stu lokalnych inicjatywach. Aktywnie uczestniczył we wszystkich wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy takich jak dożynki czy Dni Drzewicy. Artyści z warsztatu jako „Grupa S.I.”, której pomysłodawcą był niezastąpiony Ryszard Wrzosek, prezentują publiczności rozmaite spektakle. Nieżyjący już Ryszard Wrzosek miał mnóstwo energii, siły i talentu. Swoimi występami dawał wiele radości i nadziei. Jego twórczość została doceniona podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Wszelakich w Łodzi, gdzie zdeklasował konkurencję i zdobył pierwszą nagrodę. WTZ mocno odczuł jego stratę, ale wciąż stara się kontynuować dzieło, które rozpoczął. Mnóstwo nagród w konkursach literackich, recytatorskich odebrał również Arkadiusz Nowak.
Minione pięciolecie to jednocześnie pasmo znaczących sukcesów sportowych. Uczestnicy Łukasz Tępiński i Mariusz Tomczyk praktycznie między sobą dzielą medale w konkurencjach lekkoatletycznych. Dzięki uprzejmości Radosława Łypczaka z opoczyńskich WTZ–ów reprezentowali nasz region w mistrzostwach województwa w piłce nożnej, podczas których Łukasz został królem strzelców. Chłopcy należą do piłkarskiej kadry województwa. Łukasz ma szansę reprezentować Polskę w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w czerwcu w Atenach.
Obok działalności o charakterze kulturalno–rozrywkowym WTZ nie zapomina oczywiście o fachowej terapii zajęciowej, rehabilitacji zawodowej i fizycznej, czyli głównych przesłankach, które towarzyszyły idei jego powstania. Wszystko to jest możliwe dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowników, grupie naprawdę zgranych, współpracujących ze sobą osób. Trzeba podkreślić, że warsztat stara się uatrakcyjniać ofertę terapeutyczną i rehabilitacyjną, co służy osobistemu rozwojowi podopiecznych. Uczestnicy kilkakrotnie brali udział w projektach unijnych, nabywając tym samym nowe umiejętności. Mieli także okazję podróżować. Wielu z ich po raz pierwszy w życiu zobaczyło góry i morze.

Spokojni o przyszłość
Niepewna przyszłość Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i niezmieniający się od kilku lat poziom dofinansowania na jednego uczestnika zmusił kierownictwo do reorganizacji struktury zatrudnienia, chociaż WTZ nadal daje zatrudnienie kilkunastu osobom. PFRON zmienił m.in. termin przekazywania środków finansowych, co sprawiło, że kontrahenci WTZ–etu muszą okazać się większą wyrozumiałością niż dotychczas. W efekcie jakakolwiek większa inwestycja w pierwszym półroczu jest trudna do zrealizowania.
Jak warsztat planuje uczcić swoje piąte urodziny? – Najprawdopodobniej już w maju odbędą się zawody integracyjne współorganizowane z ZSP, na czerwiec przygotujemy imprezę plenerową z występami artystycznymi i projekcją multimedialną dokumentującą minione pięć lat, natomiast w lipcu wyjedziemy na jedyną tegoroczną wycieczkę krajoznawczą. Wszystko to będzie skromne, ale musimy zrozumieć sytuację i potrafić odnaleźć się w tych niełatwych czasach, a także wykazać jeszcze większą dyscyplinę finansową i gospodarnością. O przyszłość drzewickiego WTZ jestem spokojny – zapewnia optymistycznie Andrzej Krzyżanowski.
– Za nasz największy sukces uznaję wytworzenie w warsztacie ciepłej, rodzinnej atmosfery – ocenia. – Uczestnicy dobrze się tu czują, a ich rodziny są spokojne, ponieważ wiedzą, że opiekę sprawują odpowiedzialne osoby. Nasi podopieczni nie są zamknięci w czterech ścianach swoich domów, stali się bardziej otwarci. Mają szansę na aktywne życie, kontakt z ludźmi i co najważniejsze czują się potrzebni.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (717) z dnia 8 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »