tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pechowy 29 lutego?

 
Za nami 29 lutego. Taki dzień zdarza się raz na 4 lata. Tak zwany rok przestępny, jest wynikiem różnic między długością roku kalendarzowego i zwrotnikowego, wyznaczającego m.in. pory roku


W kalendarzu juliańskim, obowiązującym do XVI wieku, różnica wynosiła 11 minut i 14 sekund. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego, którym posługujemy się obecnie, dzięki nowym regułom ta różnica znacznie zmalała. Według przesądów, w całym roku przestępnym nie powinno się robić przeprowadzek, ślubów, ludzie urodzeni w tym roku, a już 29 lutego szczególnie, mają kiepski los przeznaczony sobie. Z drugiej strony są oni jednak uważani za wybitnie utalentowanych i niezwykłych. Aby nieszczęśliwy los odczynić, kiedyś w metrykach fałszowano datę urodzenia. Prawdopodobnie dotyczy to także Fryderyka Chopina.
Zgodnie ze starym, szkockim zwyczajem, kobieta tego dnia może się oświadczyć mężczyźnie ? bez konsekwencji. Szkocki parlament w XIII wieku zatwierdził ręką królowej prawo, że jeżeli mężczyzna odmówi oświadczynom, musi zapłacić dziewczynie lub ofiarować jej dwanaście par jedwabnych rękawiczek.
Dodatkowy dzień w lutym jest dodawany po to, aby średnia długość roku kalendarzowego była możliwie bliska długości roku wynikającego z pomiarów astronomicznych. Kolejny rok przestępny przypada w 2016 roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (764) z dnia 2 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »