tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

 Paulina i Marta na podium

 
Vacansoleil Grand Prix MTB 2010 wystartował w Bielawie.Juniorka młodsza Paulina Rybińska była druga


W minioną sobotę, 15 maja już po raz piętnasty Czesław Lang dał sygnał do startu Grand Prix MTB – największej imprezy w kolarstwie górskim w Polsce. Jej podstawową ideą jest organizowanie zawodów nie tylko dla elity, dla sportowców, którzy mają szerokie obycie międzynarodowe, ale także dla młodzieży, która na profesjonalne przygotowanej trasie może ścigać się w takich samych warunkach, co najlepsi i jednocześnie podpatrywać mistrzów. Kto z młodych kolarzy nie chciałby pójść w ślady srebrnej medalistki olimpijskiej z Pekinu Mai Włoszczowskiej, która wychowała się na zawodach Grand Prix czy też Marka Galińskiego – dziesięciokrotnego zwycięzcy klasyfikacji generalnej Grand Prix i czterokrotnego olimpijczyka? Impreza jest też dobrze znana kibicom kolarstwa w naszym regionie, ponieważ Grand Prix gościło dwukrotnie na trasach w Sławnie.
W piątek do Bielawy dwoma samochodami wyjechała dwunastoosobowa grupa kolarzy LKK LUKS Sławno. Trener Przemysław Gierczak (również wygrywał edycje Grand Prix, startując w zawodach od młodzika do seniora) nie mógł zabrać wszystkich swoich podopiecznych, którzy właśnie w tych zawodach powinni nabywać kolarskie doświadczenie.
Bielawa przywitała kolarzy deszczem i bardzo błotnistą trasą. W celu zapoznania się z trasą kolarze przejechali tylko dwie rundy i szybko pojechali do hotelu. W sobotę deszcz już nie padał tak obficie i trasa stała się bardziej przejezdna.
Rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów najmłodszej kategorii wiekowej – młodzików. W gronie dziewcząt wystartowały dwie zawodniczki ze Sławna. Dziewczęta miały do pokonania dwie rundy trasy okrężnej o długości 2800 metrów każda. Kolarki ze Sławna walczyły o zajęcie miejsc w pierwszej dziesiątce. I tak: Justyna Mieszczankowska była dziesiąta a Agata Ziółkowska jedenasta. W wyścigu chłopców bardzo dobrze rozpoczął Marceli Bogusławski, który podczas dwóch małych rund rozjazdowych przewodził stawce. Niestety, nasz zawodnik stracił przodownictwo na szybkim, płaskim odcinku trasy. Po przejechaniu czterech rund zameldował się na mecie jako szósty. Na trzynastym miejscu wyścig ukończył Kamil Wróbel a dwudziesty był Michał Kalinowski.
Następnie na trasę ruszyli juniorzy i juniorzy młodsi. W juniorach w czołówce wyścigu jechał Szymon Białas, jednak w miarę upływającego czasu tracił dystans do najlepszych. Ostatecznie zakończył wyścig na siódmej pozycji. W rywalizacji juniorów młodszych Maksymilian Jędrzejczyk wywalczył szóste miejsce, a Mateusz Laszczyk został sklasyfikowany na 28. miejscu.
Największe emocje towarzyszyły wyścigowi pań, w którym „na jeden gwizdek” startowały zawodniczki trzech kategorii wiekowych, oczywiście na różnych dystansach. Największą niespodziankę sprawiła w wyścigu juniorek młodszych Paulina Rybińska, która przez całą trasę o długości trzech rund jechała na drugiej pozycji, tracąc do przewodzącej Eli Figury kilka sekund. Kolarka ze Sławna nie dała rady dogonić rywalki i zakończyła wyścig na drugiej pozycji. Jako piąta na mecie zameldowała się Maria Ziółkowska.
W wyścigu juniorek kandydatką do zwycięstwa była Marta Turoboś, która w tym sezonie wygrała już w kilku startach. Marta spóźniła się na start i została ustawiona niemal na końcu stawki wraz z juniorkami młodszymi. Po starcie odjechała jej najgroźniejsza rywalka Monika Żur, która do końca wyścigu nie oddała przodownictwa. Kolarka ze Sławna jechała skutecznie i nie dała się wyprzedzić żadnej z rywalek, kończąc wyścig na drugim miejscu.
Rewelacyjnie w gronie seniorek zaprezentowała się Agnieszka Rek, która przegrała jedynie z dziewczętami z polskich grup zawodowych i Amerykanką – zwyciężczynią wyścigu seniorek. Tegoroczna maturzystka wywalczyła siódme miejsce i można śmiało stwierdzić, że była pierwszą amatorką w wyścigu. Ponadto zajęła trzecie miejsce w wyścigu młodzieżowym U–23.
W ostatnim wyścigu wystartowali dwaj kolarze z naszego terenu występujący w grupach zawodowych. Marek Galiński zajął trzecie miejsce w wyścigu seniorów, a w gronie młodzieżowców Rafał Fijałkowski uplasował się na siódmej pozycji.
Kolejna druga edycja Vacansoleil Grand Prix MTB zostanie rozegrana 29 maja w Nałęczowie.

* * *

Szosa w Zamościu

W niedzielę rano część kolarzy wyjechała na wyścigi szosowe o Puchar Polski do Zamościa.
W wyścigu juniorek czwarte miejsce wywalczyła Marta Turoboś. W gronie juniorek młodszych Maria Ziółkowska zajęła ósme miejsce a Paulina Rybińska była dziewiętnasta. Junior Szymon Białas został sklasyfikowany w zasadniczym peletonie na 28. miejscu. Mateusz Laszczyk po gumie zakończył zmagania na 55. pozycji.
Trener po wyścigu chwalił swoich podopiecznych za niezłe wyniki po tak długiej podróży i sobotnim starcie w Bielawie. Dodajmy, iż kolarze spędzili w samochodzie 300 kilometrów w sobotę i jadąc do Zamościa w niedzielę kolejne 230 kilometrów, a następnie przejechali rowerami około 80 kilometrów.
Z uwagi na tak długie podróże zarząd klubu, trener i sami zawodnicy rozpoczęli starania o zakup klubowego busa dla 9 osób i rowerów, którym wygodnie i bezpiecznie kolarze mogliby podróżować.


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (671) z dnia 21 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »