Sanepid, w ramach kontynuowania akcji "Odświeżamy nasze miasta TOB3CIT", chcąc zwiększyć świadomość społeczną o szkodliwości dymu tytoniowego, przeprowadził kontrole przystanków i placów zabaw
W związku z przypadającym w czwartek, 31 maja Światowym Dniu bez Tytoniu, sanepid zorganizował patrol antytytoniowy o charakterze kontrolno?edukacyjnym. W ramach patrolu przedstawiciele sanepidu, wspólnie z patrolem straży miejskiej i policji, skontrolowali przystanki autobusowe PKS i MPK oraz osiedlowe place zabaw.
Przypominamy, że nie wolno palić w zakładach pracy, w szkołach i na uczelniach, w kinach, w teatrach, w lokalach gastronomiczno?rozrywkowych, w przychodniach i szpitalach, w środkach komunikacji miejskiej oraz na przystankach. W związku z tym, pracownicy sanepidu oraz służb mundurowych, zwracają szczególnie uwagę, czy ustawa jest w naszym mieście skuteczna a przepisy przestrzegane. Starają się przekonać ludzi do tego, żeby z nałogu zrezygnować ? dla własnego zdrowia i lepszej kondycji na starość. Dla osób łamiących przepisy przygotowany był ?bloczek mandatowy ? upominający?. Palacz miał być ukarany za szkodzenie własnemu zdrowiu, a karą był zakaz ponownego zapalenia papierosa. Na szczęście, nikt takiego mandatu nie dostał, a to dlatego, że podczas kontroli nie zauważono, żadnej osoby palącej lub łamiącej przepisy prawa. To cieszy.
Trzeba dodać, że nie na wszystkich przystankach widniał znak zakazu palenia. Takie miejsca zostały odpowiednio oznakowane podczas kontroli. Dobrze natomiast były oznakowane place zabaw, bo choć nie było znaku graficznego mówiącego o zakazie to w regulaminie korzystania z placów był zapis słowny.
Za palenie papierosów w miejscach do tego nie przeznaczonych możemy otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Dużo więcej mogą zapłacić właściciele lub zarządcy budynków, w których nie ma tabliczek informujących o zakazie palenia.
|