tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 PTTK w Palmirach

 
Młodzież ze szkół powiatu opoczyńskiego uczciła pamięć poległych za ojczyznę.

W sobotę, 17 października odbył się 49. Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry 2009”, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jak co roku, w zlocie uczestniczyli członkowie opoczyńskiego oddziału PTTK. Zainteresowanie tegoroczną edycją było bardzo duże, jednak ze względu na koszty do Palmir pojechał tylko jeden autobus z 53 uczestnikami zlotu.
W imprezie uczestniczyło pieć dziesięcioosbowych drużyn i ich opiekunowie. I tak: z ZSS nr 1 drużyna „Słoneczniki” z opiekunką Małgorzatą Jędrasik, z ZSS nr 3 „Wilki” z opiekunką Iwoną Brzozowską, ze Szkoły Podstawowej w Kunicach „Kolorowe motylki” z opiekunką Jolantą Gajewska, ze Szkoły Podstawowej w Szadkowicach „Łosie” z opiekunką Marianną Krakowiak oraz ze szkoły Podstawowej w Ogonowicach „Sarenki” z opiekunką Sylwią Rożej.
Do przejścia była trasa Izabelin - Sieraków - Pociecha - cmentarz Palmiry długości 8 km. Na trasie młodzież odwiedziła Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie mogła skorzystać z zainstalowanych tam pomocy naukowych. Następnie na terenie wsi Pociecha nasi uczniowie wraz z innymi uczestnikami zlotu biesiadowali przy ognisku smakując wojskową grochówkę i pieczone kiełbaski. Na zakończenie wszyscy przemaszerowali na cmentarz w Palmirach. Tam, przy blasku pochodni zniczy odbył się apel poległych. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów na grobach poległych w czasie II wojny światowej.
PTTK stara się rozbudzić w dzieciach i młodzieży nie tylko zainteresowania krajoznawcze, ale uczy ich również szacunku dla dokonań przodków i ich martyrologii, kształtuje świadomość historyczną oraz pamięć o poległych i pomordowanych. Tak więc młodzież uczestnicząca w 49. Centralnym Zlocie miała znowu okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji historii połączonej z turystyką i poznawaniem piękna Puszczy Kampinoskiej.


Halina Kaftan   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »